×

To najstarsze żyjące małżeństwo na świecie. Nie uwierzysz, jak długo już są ze sobą

John i Charlotte będą niedługo świętować 80 lat małżeństwa i zostali rekordzistami w tej kwestii. Jaki jest sekret tak dobrego pożycia małżeńskiego?

Najstarsze żyjące małżeństwo

Po lewej para w 1946 roku
(rodzinne zdjęcie)

Gdzie się poznali?

Wszystko zaczęło się na zajęciach z zoologii w 1934 roku na uniwersytecie w Teksasie. Studenci siedzieli alfabetycznie w sali wykładowej, więc 21-letni John Henderson siedział bezpośrednio za Charlotte Curtis. Lubił zerkać na nią i szybko zauroczył się w nieśmiałej 20-latce.

John urodził się w 1912 roku w Fort Worth. Charlotte urodziła się w Iowa w 1914 roku. Kiedy miała około 20 lat, mąż jej starszej siostry zginął w katastrofie samolotu wojskowego. Cała rodzina Charlotte przeprowadziła się do Teksasu, gdzie stacjonował szwagier, aby być z siostrą i wesprzeć ją po stracie męża. Charlotte wkrótce zapisała się na UT, gdzie poznała Johna.

Najstarsze żyjące małżeństwo

Charlotte i John Henderson na początku małżeństwa (rodzinne zdjęcie)

Najstarsza żyjąca para

Chociaż krótkie zaręczyny nie były w tym czasie niczym niezwykłym, to Charlotte aż 5 lat zastanawiała się nad ślubem. To był środek wielkiego kryzysu, który miał miejsce w latach 1929–1933. Chcieli zarobić trochę pieniędzy przed założeniem rodziny, więc Charlotte podjęła pracę nauczycielską w okolicach Houston, a John trenował piłkę nożną i koszykówkę w Port Arthur w Teksasie.

John i Charlotte pobrali się podczas niewielkiej ceremonii – 22 grudnia 1939 r. Przybyli tylko dwaj goście. Miesiąc miodowy spędzili w San Antonio, zatrzymując się w hotelu, który kosztował 7 USD za noc. Niedługo para będzie obchodzić 80. rocznicę ślubu.

Obecnie Charlotte ma 105 lat, a John 107 lat. Światowe rekordy Guinnessa uznały długowieczność ich miłości, nazywając Hendersonów najstarszym żyjącym małżeństwem.

Jaki jest ich sekret?

W jaki sposób przeżyli razem tyle lat? Otóż żyją z umiarem. Jedzą dobrze, nie piją dużo, a John nadal codziennie ćwiczy na siłowni. Z wyjątkiem niektórych ubytków słuchu, oboje są w doskonałym zdrowiu. Zapewne po tylu latach razem nie mogło się obejść bez kłótni.

Małżonkowie jednak zgodnie odpowiadają, że się nie kłócą. Zdarzały się napięcia, jednak za każdym razem załatwiali sprawę, nim położyli się spać. Małżeństwo nie posiada dzieci, co niektórzy uważają za kolejny sekret tak długiego i szczęśliwego życia.

Nie zdecydowali, co zamierzają zrobić, aby świętować 80. rocznicę, ale dom emerytów, w którym mieszkają zorganizował dla nich imprezę na początku tego miesiąca

Źródła: www.washingtonpost.com, edition.cnn.com
Fotografie: Po lewej para w 1946 roku, (rodzinne zdjęcie) (miniatura wpisu), Facebook.com

Polecane

Może Cię zainteresować