×

Co dalej z certyfikatami covidowymi? Premier zapowiada rygorystyczną ustawę

Co dalej z certyfikatami covidowymi? Premier Morawiecki zapowiada zmiany, a wśród większy rygor w egzekwowaniu paszportów covidowych. „Do tego potrzebujemy większości w parlamencie. Będziemy o taką większość zabiegać” – zapowiedział we wtorek szef rządu.

Premier szantażowany przez antyszczepionkowców?

Opozycja zarzuca rządowi, że bardzo nieporadnie radzi sobie z pandemią, czego efektem jest zatrważająca liczba zgonów. W podobnym tonie wypowiada się wielu specjalistów. Wielu z nich od miesięcy apelowało do rządzących o zaostrzenie przepisów, pojawiały się także głosy, by wprowadzić obowiązek szczepień.

Politycy partii rządzącej odpierali zarzuty, tłumacząc, że wprowadzenie surowych restrykcji i tak mijałoby się z celem, bo Polacy i tak nie przestrzegaliby obostrzeń. O wprowadzeniu obowiązkowych szczepień nawet nie było mowy.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej premiera Morawieckiego dopytywano czy jest w jakikolwiek sposób szantażowany przez antyszczepionkowców w rządzie.

Nie jestem przez nikogo w rządzie szantażowany, natomiast wiem o tym, że zjawisko sceptycyzmu wobec szczepionek jest społecznie bardzo szerokie w Polsce, szersze niż w Europie Zachodniej, a i tam widzimy ogromne protesty

– odpowiedział szef rządu.

Dla polityków opozycji wniosek jest jeden: PiS boi się narazić wyborcom, którzy są przeciwni szczepieniom.

Co dalej z certyfikatami covidowymi?

Polska znajduje się w czołówce rankingów państw z największą liczbą zgonów. Trudno zatem udawać, że problem nie istnieje.

Premier nadal zapewnia, że „na stole nie ma propozycji obowiązkowych szczepień”. Wczoraj zdradził jednak, że pojawiła się nowa propozycja ustawy, dotyczącej paszportów covidowych.

To jest na stole i to będziemy jeszcze dzisiaj dyskutować przed rozpoczęciem Sejmu. Mam nadzieję na przekonanie argumentami również tych oponentów wewnątrz naszego obozu. (…) Też uważam, że powinna być ustawa, która w bardziej rygorystyczny sposób będzie pozwalała na egzekwowanie certyfikatów covidowych – do tego potrzebujemy większości w parlamencie. Będziemy o taką większość zabiegać, jestem przekonany że szanse na to jeszcze są

– zapowiada premier.

Morawiecki podkreślił również, że jest bardzo wdzięczny wszystkim profesorom z Rady Medycznej „za bardzo wiele rad”.

Przypomnijmy: od 1 lutego nastąpi zmiana ważności Unijnych Certyfikatów Covidowych. Będą teraz ważne przez 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką przypominającą.

Fotografie: ec.europa.eu (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować