×

Burza słoneczna uderzy w Ziemię. Jej skutki odczujemy jeszcze dzisiaj

Burza słoneczna już niedługo uderzy w Ziemię. Naukowcy NASA ostrzegają, że poza pięknymi widokami, musimy liczyć się z konsekwencjami wyładowań. Skutki burzy odczujemy już 31 lipca lub 1 sierpnia.

Burza słoneczna uderzy w Ziemię

Burza słoneczna, nazywana także burzą magnetyczną, polega na zmianie pola magnetycznego Ziemi w skutek nagłej zmiany kierunku wiatru słonecznego. Według naukowców z NASA, takie zjawisko nastąpi już dzisiaj albo w pierwszy dzień sierpnia. Zjawisko może mieć bardzo konkretne konsekwencje dla naszej planety. Skoro wiatr słoneczny wpływa na pole magnetyczne Ziemi, musimy liczyć się z zakłóceniami nawigacji GPS, telewizji satelitarnej i zasięgu w telefonach. Bardzo możliwe są także przeciążenia sieci, a co za tym idzie, awaria prądu.

Burza słoneczna może sprawiać problemy z łącznością

Takie awarie spowodowane burzą słoneczną, zdarzały się już kilka razy. Najmocniej odczuwalne były w 1859 roku. Co prawda nie było wtedy nawigacji, czy telefonii komórkowej, ale ówczesna prasa szeroko opisywała utratę łączności telegraficznej. Natomiast w czasie słabszych burz w 1921 i 1960 roku, na całym świecie nastąpiły zakłócenia w odbiorze transmisji radiowych. Z kolei najbardziej dokuczliwe, zjawisko było odczuwalne w 1989 roku – w Kanadzie 6 milionów ludzi zostało pozbawionych prądu.

Burza słoneczna uderzy w Ziemię zapewniając nam niesamowite widoki

Jednak burza słoneczna to nie tylko zakłócenia w łączności i awarie prądu. Kiedy magnetosfera Ziemi jest bombardowana przez wiatry słoneczne, na niebie pojawiają się piękne niebieskie światła, przypominające zorzę polarną. Według naukowców, będą najlepiej widoczne na północnej półkuli Ziemi, więc dziś i jutro na pewno warto spojrzeć w nocne niebo.

Może Cię zainteresować