×

Niezwykłe zjawisko na nocnym niebie w Polsce! Zdjęcia robią ogromne wrażenie

Zorza polarna nad Polską! Gdzie mogliśmy obserwować to spektakularne zjawisko świetlne? Dobrze widoczna była na przykład w Kołobrzegu, Rewie czy w Sobieszewie. Zdjęcia, które znalazły się w sieci są przepiękne! Internauci nie kryją zachwytu, a my żałujemy, że nie mogliśmy tego widzieć na żywo!

Zorza polarna nad Polską!

Bezsprzecznie wiele osób marzy o tym, aby móc zobaczyć na żywo zorzę polarną. Najbardziej prawdopodobne jest to oczywiście w takich krajach jak Norwegia czy też Islandia. Wszystko dlatego, że na Ziemi zorze są widoczne na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi. Na szczęście można ją czasami zaobserwować też i w Polsce, jednak tylko na północy kraju. Na przykład w ostatnich dniach ludzie, którzy mieszkają lub przebywali nad Bałtykiem, także mogli podziwiać to spektakularne zjawisko świetlne.

Kiedy zorza polarna ukazała się na Polską? Było to w nocy z niedzieli na poniedziałek, czyli z 4 na 5 września. Zdjęcia, które udało się wykonać niektórym internautom, robią ogromne wrażenie.

Jak powstaje zorza polarna?

Kiedy można podziwiać to spektakularne zjawisko świetlne? Muszą być ku temu sprzyjające warunki pogodowe. Zorzę polarną widać tylko wieczorami i nocą, jeśli pogoda jest ładna i na niebie nie ma chmur. Nie uda się to także w dużych miastach. Wszystko dlatego, że emitują zbyt dużo światła, a to znacznie utrudnia obserwację nocnego nieba.

Przypomnijmy jeszcze, czym jest zorza polarna. Jest to rodzaj zjawiska świetlnego, które występuje na niebie w górnej atmosferze. Powstaje w wyniku tzw. aktywności słonecznej, a także burz magnetycznych. Zwłaszcza jeśli są bardziej intensywne niż zazwyczaj, mamy większe szanse na jej zaobserwowanie gołym okiem.

Od czego zależy kolor zorzy polarnej? Od tego, który gaz dociera do atmosfery. Na przykład czerwony i zielony to tlen, a azot purpurowy i bordowy. Z kolei wodór i hel, to kolor niebieski i fioletowy.

Źródła: podroze.radiozet.pl, kobieta.interia.pl
Fotografie: Facebook, Twitter

Może Cię zainteresować