×

Do Ziemi zbliża się burza magnetyczna. Czy mamy się czego bać?

Niepokojące doniesienia z laboratorium Astronomii Rentgenowskiej Słońca. Do Ziemi zbliża się burza magnetyczna. Co to takiego, kiedy odczujemy jej skutki i czy mamy się czego obawiać?

Burza magnetyczna. Co to takiego?

Burza magnetyczna lub też koronalne wyrzuty masy (CME) to nic innego jak nagłe i silne zmiany pola magnetycznego Ziemi. Spowodowane są ona oddzielaniem się od powierzchni Słońca ogromnych obłoków plazmy, w skład których wchodzą elektrony i protony. Te, które lecą w naszym kierunku, docierają do naszej planety w czasie 20-70 godzin, po czym zderzają się z ziemską magnetosferą, przez co mamy do czynienia z burzą magnetyczną.

Do Ziemi zbliża się burza magnetyczna

ibtimec.co.in

Skutki

Burza magnetyczna i jej skutki nie są przez nas pożądane m.in. dlatego, że niesie ona za sobą negatywne oddziaływanie na nasze życie. W konsekwencji oznacza to tyle, że spora część osób może narzekać na senność, ból głowy, a także zły nastrój. Wiatr słoneczny może mieć również wpływ na pole magnetyczne Ziemi, przez co możemy mieć problemy z zasięgiem w telefonach, nawigacją GPS, odbiorem telewizji satelitarnej, a nawet awarią prądu. Zmiany w jonosferze w czasie wspomnianej burzy mogą potrwać około dwóch dni.

Jest jednak jeden plus, bowiem burze magnetyczne skutkują pięknymi zorzami polarnymi.

Do Ziemi zbliża się bowiem burza magnetyczna. Kiedy możemy się jej spodziewać?

Średniej siły burza magnetyczna (stopnia G2) może uderzyć w Ziemię już pod koniec września, a dokładniej 27-28 dnia miesiąca. Tymczasem 2 września zaobserwowano już burzę magnetyczną stopnia G1.

_______________________
*Zdjęcie ma charakter poglądowy

Może Cię zainteresować

zamknij