×

Nadciąga gigantyczna burza słoneczna. Wystąpią długie przerwy w dostawie prądu

Nadciąga gigantyczna burza słoneczna. Już dziś będziemy świadkami niezwykłego, ale jednocześnie szalenie niebezpiecznego zjawiska. Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna wydała ostrzeżenie przed burzami słonecznymi. Kiedy rozpocznie się „ogólnoświatowy kataklizm”?

Stracimy dostęp do prądu!

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) ostrzega przed zbliżającymi się burzami geomagnetycznymi. Kataklizm ma uderzyć w Ziemię dziś około godziny 16:00 czasu polskiego. Intensywność zjawisk będzie dość duża, ponieważ sklasyfikowano je na poziomie G1-G2 (lekka-umiarkowana) oraz G3 (silna).

Specjaliści przestrzegają, że nawet umiarkowana burza geomagnetyczna w przypadku wejścia w kontakt z satelitą, może przynieść katastrofalne skutki dla sieci komunikacyjnych. Ludzkość może stanąć przed problemem długotrwałych przerw w dostawie prądu. Jedyną zaletą wystąpienia tego zjawiska jest szansa zaobserwowania zorzy polarnej również w szerokościach geograficznych, dla których nie jest to typowe.

Źródłem dzisiejszych burz jest kilka wyrzutów koronalnych masy (CME) ze Słońca, które miały miejsce 1 i 2 listopada. CME to ogromne eksplozje plazmy z zewnętrznej warstwy Słońca, określanej jako korona. CME zawierają silne pola magnetyczne i skompresowaną plazmę, które przyczyniają się do powstawania burz geomagnetycznych.

Nadciąga gigantyczna burza słoneczna

Ostatnie tygodnie obfitują w niesamowite zjawiska kosmiczne. Niedawno naukowcy ogłosili, że burza na poziomie G3 uderzy w Ziemię 31 października. Niektórzy sądzili, że ujrzą zjawisko w samo Halloween, co doda świętu zmarłych dreszczyku emocji. Niestety tego dnia nie doszło do spektakularnego widowiska. Szczęśliwie udało się także uniknąć kłopotów komunikacyjnych. Dziś osobiście przekonamy się, czy tym razem skutki burzy słonecznej będą łagodne czy też dadzą się nam we znaki.

Poprzednia burza słoneczna była obserwowana w Polsce stosunkowo niedawno. W połowie lipca również byliśmy świadkami tego niewiarygodnego zjawiska. Co ciekawe, w przeszłości świat już wiele razy odczuwał skutki burz słonecznych. W 1989 roku żywioł wystrzelił na Ziemię tak wiele naładowanych elektrycznie cząstek, że prowincja Quebec w Kanadzie straciła energię na dziewięć godzin. Z kolei, w Wielkiej Brytanii w 1859 roku doszło do uszkodzenia systemów telegraficznych na skutek burzy słonecznej zwanej Carrington Event.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter, Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij