×

Te bliźniaczki syjamskie były połączone brzuszkami i klataką piersiową. Miały też wspólne organy

Knatalye Hope oraz Adeline Faith Mata urodziły się w kwietniu 2015 roku w Teksasie.

Gdy ich mama po raz pierwszy odwiedziła lekarza, ten od razu poinformował ją, że jej córeczki przyjdą na świat jako bliźnięta syjamskie.

Jeszcze straszniejszą informacją było to, że będą zrośnięte brzuchami oraz klatkami piersiowymi.

Niestety, taki sposób zrośnięcia bliźniaków syjamskich jest wyjątkowo poważny. Do tej pory nie udało się jeszcze w takim przypadku z sukcesem przeprowadzić operacji rozdzielenia.

Dziewczynki oprócz tego, ze były zrośnięte, to miały też kilka wspólnych narządów w tym płuca, wątrobę, jelita, przeponę oraz worek osierdziowy.

Po pewnym czasie od narodzin dziewczynek rodzice oraz lekarze podjęli decyzję, iż rozdzielenie ich będzie dla najlepszym rozwiązaniem. W październiku rozpoczęto pierwsze przygotowania do operacji.

Dr Darrell Cass chirurg, pediatra wyjaśnił:

Nasz zespół przygotowywał się do tej operacji od miesięcy. Zrobiliśmy wszystko, m.in. zbudowaliśmy modele 3D narządów dziewczynek, w celu przeprowadzenia symulacji rzeczywistej symulacji rozszczepienia bliźniaczek.

Dzieciom wszczepiono także ekspandery, ich zadaniem było powiększenie powierzchni skóry dziewczynek, aby można było pokryć powstałe po rozdzieleniu rany.

Operację miał przeprowadzać zespół składający się z 12 chirurgów, 6 anestezjologów oraz 8 pielęgniarek.

Proces rozdzielania dziewczynek trwał około 18 godzin. Następnie każda z nich przechodziła osobną operację, które trwały 23 godziny (Knatalye) oraz 26 godzin (Adeline).

Na szczęście cały, skomplikowany proces zakończył się powodzeniem, a zespół lekarski jest bardzo zadowolony ze swojej pracy.

I Słusznie!

Dziewczynki rosną szybko!

Może Cię zainteresować

zamknij