×

Nowa aplikacja rządowa umożliwi wejście do sklepu

Aplikacja ProteGO Safe ma ułatwić walkę z pandemią koronawirusa. Dzięki niej będziemy mogli sprawdzić, czy mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Ma ona też zapewnić bezpieczne robienie zakupów w galerii handlowej.

Aplikacja ProteGO Safe

ProteGO Safe to aplikacja stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji. Program jest już dostępny na urządzeniach Android – do pobrania w Google Play (nie jest dostępny w App Store). Jego głównym założeniem jest pomoc w walce z pandemią koronawirusa. Zadaniem aplikacji będzie zbieranie danych o położeniu jego użytkowania. Ma to ułatwić unikanie osób zakażonych lub mających objawy.

W ProteGO Safe można także przeprowadzić test oceny ryzyka. Ponadto znajdziemy tam:

  • porady dotyczące przestrzegania wytycznych,
  • co należy zrobić, gdy odczuwamy któryś ze symptomów (kaszel, gorączka, ból mięśni),
  • dziennik zdrowia,
  • bazę numerów alarmowych oraz szpitali zakaźnych w Polsce.

Aplikacja daje nam zatem szereg przydatnych narzędzi powiązanych z pandemią COVID-19.

Bezpieczne zakupy

4 maja nastąpi drugi etap odmrożenia gospodarki. Działalność wznowią m.in. galerie handlowe. Będą one jednak działać w ścisłym reżimie sanitarnym. Dlatego rząd tym bardziej zachęca do zainstalowania aplikacji, albowiem umożliwia ona wejście do obiektu nawet jeśli przekroczony jest limit klientów:

Dopuszczalne jest jednoczesne wpuszczenie do danego obiektu o 10% wyższej liczby osób o ile ponadnormatywne osoby posiadają aplikację ProteGO Safe. Takie osoby w razie braku wolnych miejsc w sklepie/lokalu nie otrzymują przywilejów jeśli chodzi o stanie w kolejkach.

Rząd apeluje także, aby użytkownicy aplikacji mogli otrzymać rabaty bądź zniżki:

Zalecanie, na przykład poprzez zniżki lub materiały promocyjne, pracownikom i klientom korzystania z aplikacji ProteGO Safe.

W jaki sposób zaplanowano weryfikacje osób, które będą posiadały aplikację? Należy przygotować urządzenie przy wejściu do sklepu:

Umieszczenie przy wejściu do obiektu urządzenia z zainstalowaną aplikacją ProteGo Safe w celu zarejestrowania przez urządzenie klienta, będącego użytkownikiem aplikacji wchodzącego do obiektu. W wypadku braku możliwości wystawienia takiego urządzenia – wydrukowanie kodu QR wygenerowanego z aplikacji ProteGO Safe do zeskanowania przez wchodzących klientów.

Jeżeli chodzi o ochronę danych osobistych, to autorzy aplikacji zapewniają pełną anonimowość i bezpieczeństwo danych.

Aplikacja ProteGO Safe
Freepik
Źródła: biznes.radiozet.pl, www.komputerswiat.pl, next.gazeta.pl

Może Cię zainteresować

zamknij