×

W tym miejscu trzymane są najbardziej śmiercionośne wirusy świata. Wczoraj wybuchło!

W miejscowości Kolcowo w obwodzie nowosybirskim znajduje się Państwowe Centrum Badań Wirusologicznych i Biotechnologicznych „Wektor”. W tym miejscu przechowuje się najgroźniejsze wirusy na świecie. Na samo brzmienie ich nazw po plecach przechodzą nam ciarki… Są to m.in. wirus eboli czy śmiercionośnej ospy prawdziwej (Drugą próbkę posiadają tylko Amerykanie). Teraz media obiegła przerażająca wiadomość. W centrum miała miejsce poważna eksplozja gazu. Wszyscy przerażeni są tym, czy nie dojdzie do epidemii.

Poważna eksplozja gazu w Państwowym Centrum Badań Wirusologicznych i Biotechnologicznych w Rosji

W obwodzie nowosybirskim w miejscowości Kolcowo w Państwowym Centrum Badań Wirusologicznych i Biotechnologicznych „Wektor” doszło do eksplozji gazu. Jako pierwsza poinformowała o tym agencja informacyjna RIA Novosti. Zdarzenie miało miejsce wczoraj, 16 września. Wiadomo, że w wyniku wybuchu ranna została jedna osoba.

Tuż po eksplozji po budynku zaczął rozprzestrzeniać się pożar. Na szczęście na miejscu szybko pojawiły się służby ratunkowe i ogień został ugaszony. Władze placówki uspokoiły, że nie ma żadnego zagrożenia biologicznego. Mamy nadzieję, że faktycznie tak jest…

W celu badań naukowych

W jakim celu w Państwowym Centrum Badań Wirusologicznych i Biotechnologicznych „Wektor” trzymane są szczepy tak groźnych i śmiercionośnych wirusów? Oficjalna wersja mówi, że do celów naukowych. Badacze pracują w tym miejscu nad opracowaniem szczepionek na te groźne choroby.

Niestety, pojawiają się także doniesienia i podejrzenia, że przechowuje się je również na wypadek „konieczności” użycia ich jako broni biologicznej. Własnie w taki sposób Amerykanie w 1763 roku zabijali Indian w Ameryce Północnej z pomocą wirusa ospy prawdziwej… Choroba ta cechuje się bardzo wysoką śmiertelnością.

Miejmy nadzieję, że to tylko zwykłe podejrzenia, a sama eksplozja faktycznie nie jest groźna i nie spowoduje jakiejkolwiek epidemii…

Polecane

Może Cię zainteresować