×

Alarm smogowy w Warszawie! Tak źle na Mazowszu nie było już od dawna

Alarm smogowy w Warszawie. Napływają do nas fatalne wieści ze stolicy Polski i okolic. Lepiej wieczorem zostać w domach! Do kiedy będzie obowiązywał alert?

Alarm smogowy w Warszawie

Sroga zima w Polsce od wielu lat oznacza również problemy ze smogiem. Wynika to głównie ze spalania drewna i węgla w trakcie sezonu grzewczego.

Jednak poniedziałkowy poranek zaczął się gorzej niż zwykle. Jakość powietrza w stolicy jest fatalna. Warszawski Indeks Powietrza pokazuje najwyższy, czwarty stopień zanieczyszczenia powietrza. Na alarm biją nie tylko aktywiści, ale i stołeczny ratusz. Wprowadzono „pomarańczowy alert”.

W Warszawie notuje się wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. O ile warunki meteorologiczne nie ulegną zmianie, dobowe stężenie pyłu PM10 może przekroczyć dziś warszawski poziom alarmowania (100 ug/m sześc.)

– informują urzędnicy ze stołecznego ratusza.

Dzisiaj Warszawa bije Kraków na głowę Kraków i… mnóstwo innych miast.

Warszawa dziś na 8. miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie

– informowali niedawno aktywiści z Warszawskiego Alarmu Smogowego.

Teraz stolica „awansowała” na miejsce 6.

Co oznacza „pomarańczowy alert”?

Na mapie stacji pomiarowej serwisu Airly widać, że Warszawa jest pokryta fioletem, a to kolor na końcu skali zanieczyszczeń.

Ale nie trzeba patrzeć na mapę, by wiedzieć, że jest źle. Na zdjęciach Warszawa wygląda jak miasto ze scenerii horroru. Spowite mgłą, szare i brudne. Tak dramatyczna sytuacja w Warszawie to fatalne wieści dla całego Mazowsza.

Smog jest szczególnie niebezpieczny dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i płuc. W dni takie jak dzisiaj może nasilać się kaszel oraz wydzielanie flegmy i to również u osób zdrowych. Może się również pojawić dyskomfort w klatce piersiowej oraz spłycony i świszczący oddech.

Dzisiaj w Warszawie lepiej zapomnieć o spacerach. Zresztą i tak nie należą one do przyjemności. Takie zanieczyszczenie powoduje, że powietrze śmierdzi niemiłosiernie.

Dlatego miasto zaleca mieszkańcom pozostanie w domach. Dotyczy to szczególnie kobiet w ciąży, ale również osób chorych, starszych i rodzin z małymi dziećmi. Najlepiej zrezygnować z wietrzenia pomieszczeń i wstrzymać się od aktywności fizycznej.

Stołeczny ratusz apeluje również o ograniczenie korzystania z transportu, informowanie Straży Miejskiej o podejrzeniach spalania odpadów i zaprzestanie palenia w kominkach.

Ostrzeżenie objęło całe Mazowsze i obowiązuje do jutra, do godziny 9:00.

Przypomnijmy: niskie temperatury sprzyjają pogorszeniu jakości powietrza.

Fotografie: Facebook, Twitter, Airly

Może Cię zainteresować

zamknij