×

Są pierwsze laboratoryjne wyniki wody z Odry! „Istotna zmiana w pewnych wartościach”

Światło dzienne ujrzały pierwsze, laboratoryjne wyniki wody z Odry w Niemczech. Badania nie wykazały podwyższonych wartości dla metali takich jak rtęć. Strona niemiecka stwierdziła za to istotną zmianę w innych ważnych wartościach.

Niebezpieczne skażenie Odry

Niebezpieczne skażenie Odry od kilku dni jest tematem numer 1. w polskich mediach, co nie powinno dziwić. Skutki zanieczyszczenia rzeki są bowiem katastrofalne. St. str. Monika Nowakowska-Brynda z Państwowej Straży Pożarnej poinformowała we wtorek, że w związku z katastrofą ekologiczną strażacy po stronie polskiej odłowili już ok. 100 ton śniętych ryb z Odry oraz z Neru. Z kolei Niemcy informowali wczoraj, że z rzeki usunięto po zachodniej stronie brzegu 30 ton ryb.

Wciąż nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za tak tragiczny los stworzeń rzecznych. Za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej policja wyznaczyła nagrodę w wysokości miliona złotych.

Przyczyna zanieczyszczenia Odry

Jeszcze kilka dni temu mówiło się, że Niemcy od razu ustalili, co zatruło Odrę. Miało to być wysokie stężenie rtęci. Strona polska nie potwierdziła jednak tej informacji.

Badanie próbek wody z Odry granicznej po stronie polskiej w woj. lubuskim, prowadzone od 10 sierpnia w sposób ciągły i realizowane przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ, nie potwierdziło obecności rtęci

– przekazał w poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, który z kolei potwierdził obecność rtęci jedynie w próbkach badanych po niemieckiej stronie.

W konsekwencji kwestia obecności rtęci w próbkach wody stała się przedmiotem burzliwej dyskusji.

Wyniki wody z Odry w Niemczech

Czy jesteśmy coraz bliżej poznania jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co przyczyniło się do katastrofy ekologicznej na Odrze? Światło dzienne ujrzały pierwsze wyniki laboratoryjne krajów związkowych Berlin i Brandenburgia. Dodajmy, że laboratorium bada próbki z różnych dni i punktów pomiarowych oraz ryby, a dane są stale przekazywane dalej i oceniane. Wyniki ocenił tym razem Krajowy Urząd Ochrony Środowiska w Brandenburgii. Do jakich wniosków doszli eksperci?

Badanie nie wykazało szczególnie wysokich wartości dla metali takich jak rtęć, o czym poinformował we wtorek rzecznik Ministerstwa Środowiska Brandenburgii Sebastian Arnold. Co więcej, najwyraźniej nie ma tylko jednej przyczyny katastrofy ekologicznej.

Wciąż niekompletne i niedokończone badania dotyczące substancji odżywczych nie dostarczyły jeszcze żadnych informacji wskazujących na pojedynczą przyczynę śmierci ryb w Odrze. W dalszym ciągu stwierdza się wysokie obciążenie solą i wysoką zawartość tlenu w wodzie

– przekazał Arnold.

 7 sierpnia wyniki diametralnie się zmieniły

Strona internetowa Krajowego Urzędu Ochrony Środowiska pokazuje wyniki z ostatnich 31 dni. Szczególną uwagę zwracają wyniki począwszy od 7 sierpnia. Tego dnia diametralnie się zmieniły: wzrosła zawartość tlenu, pH i zmętnienie, a znacznie spadła ilość azotu azotanowego.

Są pierwsi chorzy po kontakcie z Odrą! Zgłaszali niepokojące objawy.

Źródła: www.onet.pl, www.welt.de
Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować