×

Do Europy nadciąga fala gorąca znad Afryki. Temperatura ma dojść aż do 40°C!

W Europie niedługo pojawią się afrykańskie upały. Synoptycy ostrzegają, by przygotować się na kolejną falę upałów. Będzie naprawdę gorąco, bo termometry mają wskazywać nawet 40 stopni C. Upały nie ominą także Polski.

Afrykańskie upały w Europie

Meteorolodzy ostrzegają, że nadchodzący tydzień będzie niezwykle upalny. Fala gorąca znad Afryki już niebawem uderzy w zachodnią i centralną Europę. Najcieplej będzie najprawdopodobniej we Francji. Tam termometry mają wskazywać między 35 a 40 stopni C, a upał będzie odczuwalny już w niedzielę. Z kolei w poniedziałek przesunie się w kierunku Niemiec. Według prognozy, afrykański upał nie odpuści przynajmniej do środy.

Upalnie będzie także w Madrycie, Mediolanie, Pradze i Zurichu. Właśnie tam temperatura osiągnie nawet 38 stopni C. w cieniu. Mieszkańcy tych miast najdotkliwiej odczują upał w środę i czwartek.

Afrykańskie upały w Europie – prognoza dla Polski

Jak będzie wyglądać sytuacja w Polsce? Według map przygotowywanych przez synoptyków, my również musimy przygotować się na niezwykle wysokie temperatury, jednak będą niższe niż w pozostałej części Europy. Termometry w Polsce mają pokazywać 36 stopni C, a najcieplej będzie na zachodzie kraju.

Nie lekceważmy upałów

Pamiętajmy, by właściwie zadbać o siebie i najbliższych w czasie upałów. Dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić bez nakrycia głowy. Najlepiej byłoby, gdyby nie opuszczały domów. Istotne jest także właściwe nawodnienie organizmu. Lekarze zalecają, by przy takich temperaturach wypijać 1 litr płynów więcej niż zazwyczaj.

Może Cię zainteresować