×

70-latka urodziła pierwsze dziecko. To efekt wybłaganego zabiegu in vitro

70-latka urodziła pierwsze dziecko. Mieszkanka Indii właśnie powitała na świecie swojego potomka. Ciąża powstała na skutek procedury in vitro po latach nieskutecznych starań. Jak seniorzy zdołają zapewnić przyszłość maluchowi?

Seniorki rodzą dzieci

Średni wiek, w którym mieszkanki Europy decydują się na pierwsze dziecko wynosi 29,4 lat. W Polsce jest to obecnie ok. 27 lat. Z roku na rok obserwuje się jednak wyraźną tendencję wzrostu wieku pierworódek. Zwiększająca się długość życia sprawia, że ludzie mają znacznie więcej czasu na wychowanie potomstwa. Co więcej, społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome własnych potrzeb i z większym dystansem podchodzi do kwestii reprodukcyjnych.

Przykład 70-letniej Hinduski pokazuje, że na macierzyństwo nigdy nie jest za późno. Kobieta dopiero w wieku 70 lat urodziła swoje pierwsze dziecko. Jivunben Rabari oraz jej 75-letni mąż Maldhari przez długie lata nieskutecznie starali się o potomka. Niestety ich próby nie przynosiły rezultatów. W końcu zdesperowana para zdecydowała się na zapłodnienie in vitro. Nie wszyscy lekarze byli chętni podjąć się procedury u tak podeszłej pary. Ostatecznie jednak przesądziły pieniądze i małżeństwu udało się znaleźć klinikę, która zaoferowała swoją pomoc. Lekarz prowadzący, Naresh Bhanushali twierdzi, że para nalegała tak długo, że musiał się zgodzić.

70-latka urodziła pierwsze dziecko

Przed kilkoma dniami Jivunben Rabari urodziła swoje pierwsze dziecko. Kobieta została tym samym jedną z najstarszych matek na świecie. Jej wiek 70 lat jest orientacyjny, ponieważ Rabari nie posiada dowodu tożsamości i nie ma pewności co do tego, kiedy przyszła na świat. Mieszkańcy wioski Mora, w której mieszka twierdzą, że świeżo upieczona matka musi mieć ponad 70 lat.

Co ciekawe, Hinduska nie jest jedyną kobietą, która w tak późnym wieku doczekała się potomstwa. Najstarszą matką świata jest również pochodząca z Indii, Erramatti Mangayamma. Kobieta przed dwoma laty, w wieku 74 lat urodziła dwie dziewczynki.

Niektórzy uważają, że tak późne macierzyństwo może być stosunkowo dobrym sposobem na uporanie się problemem przeludnienia, gdyż prowadzi do wyeliminowania jednego pokolenia. Z drugiej strony, stwarza liczne problemy wynikające z wielkiej przepaści wiekowej pomiędzy rodzicami oraz ich dziećmi. Pojawia się również pytanie o to, kto zadba o maluchy w sytuacji, gdy seniorzy zaniemogą lub umrą. 

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook, Twitter

Może Cię zainteresować