×

7 problemów do rozwiązania przed urodzeniem dziecka. Później będzie ciężko!

7 problemów do rozwiązania przed urodzeniem dziecka. Wyliczyli je naukowcy z Michigan State University. Nie jest bowiem prawdą, że narodziny dziecka rozwiązują magicznie wszystkie kłopoty. Wręcz przeciwnie, mogą je spotęgować i jeszcze wywołać nowe.

Poznaj 7 problemów, z którymi powinniśmy się uporać przed podjęciem decyzji o powiększeniu rodziny.

#1 Uzależnienie od rodzenia

Jedna z badanych wyznała, że ma już pięcioro dzieci i sama wie, że w swoim wieku nie powinna myśleć o kolejnych dzieciach, ale nie może się od tego powstrzymać. Mąż nie ma pojęcia o tym, że za jego plecami planuje kolejną ciążę. Psycholog podpowiedział jej, by zastanowiła się, czy nie próbuje kolejnym dzieckiem wypełnić pustki w swoim życiu lub czy nie próbuje w ten sposób zrekompensować własnego nieszczęśliwego dzieciństwa.

#2 Dziecko jako ratunek dla związku

Wiele par oczekuje, że wspólne dziecko scementuje ich związek i zlikwiduje wszelkie napięcia i konflikty, jakie do tej pory istniały. Tymczasem 67 proc. młodych rodziców zauważa wyraźny spadek satysfakcji ze związku po urodzeniu pierwszego dziecka. W przypadku kobiet niezadowolenie i frustracja pojawiają się średnio pół roku pod porodzie, a u mężczyzn – 3 miesięcy później. Te statystyki pokazują wyraźnie, że jeśli związek nie jest udany, to narodziny dziecka tylko pogorszą sytuację.

#3 Najważniejsze jest kariera

To dotyczy obojga rodziców, chociaż nadal przyjęło się uważać, że pracoholizm łatwiej wybaczyć mężczyznom niż kobietom. Jednak dzieciom to akurat nie sprawia żadnej różnicy, czują się zaniedbywane bez względu na to, czy pracoholikiem jest mama czy tata. Jak odkryli psychologowie, te dzieci wchodzą w dorosłe życie z zaniżoną samooceną, bo od dzieciństwa były przyzwyczajane do tego, że są mniej ważne.

#4 Frustracja życiowa

Jest taka zasada, że szczęśliwi rodzice wychowują szczęśliwe dzieci. Osoby sfrustrowane, niezadowolone z życia nie są najlepszymi kandydatami na rodziców, przynajmniej na tym etapie. Zanim zapoczątkują nowe życie, warto by zrobili porządek z własnym. Bez tego są duże szanse, że swoje poczucie krzywdy i nieporadność życiową przekażą dzieciom.

#5 Infantylizm

Osoby, które, chociaż metrykalnie są dorosłe, nadal zachowują się jak dzieci, kierując się głównie emocjami a nie rozumem, też nie są najlepszym materiałem na rodziców. Rodzicielstwo wymaga wytrzymałości i samokontroli, a dzieci mają tendencję do kopiowania zachowań rodziców. Dlatego potrzebują mieć obok siebie osób stabilnych emocjonalnie.

#6 Negatywne emocje

Naukowcy wykazali, że negatywne emocje źle wpływają na rozwój dzieci. Eksperci uważają, że szczególnie silny wpływ występuje w pierwszym roku życia dziecka. W rezultacie możliwe jest, że dzieci nabiorą negatywnych zachowań i negatywnego nastroju swoich rodziców. Zasada jest więc prosta: twoje szczęście sprawi, że twoje dziecko będzie szczęśliwe.

#7 Perfekcjonizm

Oczekiwanie doskonałości w każdym aspekcie życia jest często spowodowane lękiem przed porażką, zaniżoną samooceną i niekorzystnymi doświadczeniami w dzieciństwie. Rodzice powinni sami przejąć kontrolę nad tym problemem psychologicznym i przygotować się na to, że ich dzieci czasami nie będą im posłuszne i nie będą chciały odrabiać lekcji. Warto po prostu zawczasu wziąć pod uwagę to, że czasem trzeba będzie coś powtórzyć po kilka razy i zmyć jedzenie ze ściany.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: brightside.me, kobietapo30.pl, www.ofeminin.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik

Może Cię zainteresować