×

6 popularnych słów, których większość ludzi używa, nie znając ich prawdziwego znaczenia

„Polacy nie gęsi, iż swój język mają!” – napisał Mikołaj Rej i oczywiście jest to prawda, ale czy potrafimy z niego korzystać? Tutaj pojawić mogą się małe schody. Dlaczego? Czasem zdarzy nam się użyć wyraz, którego znaczenie różni się od tego o czym my myśleliśmy.

Ciekawi, co Polakom sprawia największą trudność?

Być może będziecie w szoku, gdy dowiecie się, co tak naprawdę znaczą słowa, których nagminnie źle używacie. Zaczynamy?

Kolaboracja

Niegdyś słowo to oznaczało każdą współpracę i mając w pamięci to znaczenie dziś chcielibyśmy w ten sam sposób używać tego wyrazu. Dlatego też słyszymy np. kolaboracje artystów lub kolaboracje firm. My biegniemy z wyjaśnieniem, że tak dziś tego słowa już się nie używa, a wszystko zmieniło się po II wojnie światowej, gdy o kolaboracji mówiono w odniesieniu do osoby, która współpracowała z okupantami i dlatego właśnie słowo dziś ma niestety wydźwięk negatywny i nie można mówić o kolaboracji w pozytywnym kontekście.

Atencja

Jak się potocznie używa tego słowa i robi się to niestety źle? W odniesieniu do osoby, która domaga się na przykład uwagi i chce, aby o niej mówiono. No właśnie… Atencja oznacza nic innego jak to, że ktoś darzy nas wielkim szacunkiem. Zaskakujące, prawda?

Tudzież

Słowo jest spójnikiem i używa się go jako zamiennik słów „oraz”, a także słowa „i”. W czym tkwi haczyk? Bardzo często Polacy używają „tudzież” jako zamiennik „lub” czy „albo”. Niektórzy językoznawcy uważają, że nie powinno się już używać „tudzież”, ponieważ według nich jest to archaizm.

Jakby/tak jakby

Słowo można powiedzieć kultowe, a wszystko za sprawą filmu „Kogel Mogel”. Pamiętamy scenę, w której jedna z głównych bohaterek weszła do domu i w ten sposób chciała wyrazić podziw dla wnętrza. Jej postać miała także to do siebie, że używała słowa „jakby” zdecydowanie za często i dodawała je do każdego zdania – niezależnie czy to miało sens, czy go nie miało. A kiedy używać słowa? Stosujemy je, gdy chcemy osłabić wydźwięk danego wyrazu, któremu „jakby” będzie towarzyszyć.

Pretensjonalny

Nie oznacza to osoby, która ma ciągle pretensje. Nie w tym sęk! Miałoby może i to sens, ale to słowo znaczy zupełnie coś innego. Używa się go w odniesieniu do kogoś, kto jest nienaturalny, sztuczny i nie do końca w dobrym guście. Szerzej mówi o tym Youtuberka „Mówiąc Inaczej” ?

Dokładnie

Sami przyznajcie, że to słowo jest w dzisiejszych czasach nadużywane, prawda? W rozmowach słyszymy „dokładnie” jako potwierdzenie czegoś, a nie do końca ma to takie znaczenie. Co znaczy w takim razie? „Dokładnie” oznacza uważnie, starannie.

Co Was najbardziej zaskoczyło?

Może Cię zainteresować