6 popularnych słów, których większość ludzi używa, nie znając ich prawdziwego znaczenia

„Polacy nie gęsi, iż swój język mają!” – napisał Mikołaj Rej i oczywiście jest to prawda, ale czy potrafimy z niego korzystać? Tutaj pojawić mogą się małe schody. Dlaczego? Czasem zdarzy nam się użyć wyraz, którego znaczenie różni się od tego o czym my myśleliśmy.

Ciekawi, co Polakom sprawia największą trudność?

Być może będziecie w szoku, gdy dowiecie się, co tak naprawdę znaczą słowa, których nagminnie źle używacie. Zaczynamy?

6 popularnych słów, których większość ludzi używa, nie znając ich prawdziwego znaczeniaUdostępnij

Kolaboracja

Niegdyś słowo to oznaczało każdą współpracę i mając w pamięci to znaczenie dziś chcielibyśmy w ten sam sposób używać tego wyrazu. Dlatego też słyszymy np. kolaboracje artystów lub kolaboracje firm. My biegniemy z wyjaśnieniem, że tak dziś tego słowa już się nie używa, a wszystko zmieniło się po II wojnie światowej, gdy o kolaboracji mówiono w odniesieniu do osoby, która współpracowała z okupantami i dlatego właśnie słowo dziś ma niestety wydźwięk negatywny i nie można mówić o kolaboracji w pozytywnym kontekście.

Internauci odnaleźli zdjęcie młodego Tadeusza Rydzyka. Są i szokujące fakty z jego przeszłości

Atencja

Jak się potocznie używa tego słowa i robi się to niestety źle? W odniesieniu do osoby, która domaga się na przykład uwagi i chce, aby o niej mówiono. No właśnie… Atencja oznacza nic innego jak to, że ktoś darzy nas wielkim szacunkiem. Zaskakujące, prawda?

6 popularnych słów, których większość ludzi używa, nie znając ich prawdziwego znaczeniaUdostępnij

Tudzież

Słowo jest spójnikiem i używa się go jako zamiennik słów „oraz”, a także słowa „i”. W czym tkwi haczyk? Bardzo często Polacy używają „tudzież” jako zamiennik „lub” czy „albo”. Niektórzy językoznawcy uważają, że nie powinno się już używać „tudzież”, ponieważ według nich jest to archaizm.

Badania nie pozostawiają złudzeń. Większość genów dziedziczymy po babci ze strony matki

Jakby/tak jakby

Słowo można powiedzieć kultowe, a wszystko za sprawą filmu „Kogel Mogel”. Pamiętamy scenę, w której jedna z głównych bohaterek weszła do domu i w ten sposób chciała wyrazić podziw dla wnętrza. Jej postać miała także to do siebie, że używała słowa „jakby” zdecydowanie za często i dodawała je do każdego zdania – niezależnie czy to miało sens, czy go nie miało. A kiedy używać słowa? Stosujemy je, gdy chcemy osłabić wydźwięk danego wyrazu, któremu „jakby” będzie towarzyszyć.

Pretensjonalny

Nie oznacza to osoby, która ma ciągle pretensje. Nie w tym sęk! Miałoby może i to sens, ale to słowo znaczy zupełnie coś innego. Używa się go w odniesieniu do kogoś, kto jest nienaturalny, sztuczny i nie do końca w dobrym guście. Szerzej mówi o tym Youtuberka „Mówiąc Inaczej” 👇

Dokładnie

Sami przyznajcie, że to słowo jest w dzisiejszych czasach nadużywane, prawda? W rozmowach słyszymy „dokładnie” jako potwierdzenie czegoś, a nie do końca ma to takie znaczenie. Co znaczy w takim razie? „Dokładnie” oznacza uważnie, starannie.

Co Was najbardziej zaskoczyło?

Zobacz także:

Fotografie: youtube.com, youtube.com, flickr.com