×

15 wyjątkowo trudnych słów, które są używane tylko przez bardzo inteligentne osoby

Jaka jest tajemnica ludzi elokwentnych, którzy potrafią zachwycać swoimi wypowiedziami? Znaleźliśmy 15 przydatnych słów, których używanie sprawia, że człowiek jest postrzegany jako lepiej obyty. Oczywiście, nie sprawią one, że staniemy się mądrzejsi i bardziej lubiani, ale mamy szansę zyskać respekt swoich rozmówców.

Znaczenie słów

Jest jeden ważny warunek, który powinniśmy spełnić, aby osiągnąć pożądany efekt. Przede wszystkim, powinniśmy mieć stuprocentową pewność, że wiemy, co dane słowo oznacza. O jakie wyrażenia chodzi? Przekonajmy się.

#1 Prokrastynacja

Tendencja do odwlekania, opóźniania i przekładania spraw na później. Prokrastynacja objawia się przez dobrowolne zwlekanie z realizacją zamierzonych działań, pomimo posiadanej świadomości pogorszenia sytuacji wskutek opóźnienia.

#2 Safanduła

Człowiek niezdarny, mało energiczny, ślamazarny.

#3 Labilny

Zmienny, niestały, niestabilny, chwiejny.

#4 Mizoginia

Nienawiść albo silna niechęć w stosunku do płci żeńskiej. Często jest też przyrównywana do antykobiecego seksizmu lub mizoandryzmu. Uważana jest przede wszystkim za stosunek mężczyzny wobec kobiet, ale niewykluczona jest także sytuacja, w której kobieta może cechować się postawą mizoginistyczną.

#5 Efemeryczny

Krótkotrwały, szybko przemijający.

#6 Epitafium

Napis umieszczony na nagrobku lub pomniku, który upamiętnia lub sławi zmarłego.

#7 Konformizm

Zmiana zachowania na skutek rzeczywistego bądź wyobrażonego wpływu innych ludzi. Podporządkowanie się wartościom, poglądom, zasadom i normom postępowania obowiązującym w danej grupie społecznej.

#8 Kurtuazja

Uprzejmość, wyszukana grzeczność, galanteria, stosowny gest.

#9 Oksymoron

Epitet sprzeczny tzw. figura retoryczna, którą tworzy się przez zestawienie wyrazów o przeciwstawnych znaczeniach, jak na przykład „ciepłe lody” czy „sucha woda”.

#10 Absztyfikant

Osoba starająca się o względy kobiety, konkurent, zalotnik.

#11 Exodus

Masowe wyjście, wyjazd skądś, masowa emigracja.

#12 Konfabulacja

Podawanie zmyślonych faktów połączone z przekonaniem o ich prawdziwości, występujące m.in. przy zaburzeniach pamięci.

#13 Relewantny

Ważny dla czegoś lub z jakiegoś punktu widzenia.

#14 Reminiscencja

Wspomnienie rzeczy, spraw minionych i refleksje z nimi związane.

#15 Dekapitacja

Metoda pozbawienia życia poprzez oddzielenie głowy od reszty ciała. Był to popularny sposób wykonania wyroku śmierci. Znany jest również przypadek z Wielkiej Brytanii (2003), kiedy to mężczyzna popełnił samobójstwo na samodzielnie przygotowanej, domowej gilotynie.

Sztuka mówienia

Jeżeli pragniemy, aby nasze wypowiedzi robiły wrażenie na innych, warto zadbać o znajomość dużego zasobu słów. Nie jest to jednak wszystko co możemy zrobić.

Trzeba starać się budować proste, zwięzłe zdania i używać konkretnych określeń. Istotne jest także, aby oduczyć się pewnych słownych nawyków zaśmiecających wypowiedzi, do których należy nieustanne powtarzanie słów takich jak: „dobra”, „no wiesz”, „rozumiesz” itp. Spełnienie tych kilku, prostych zaleceń może zdziałać cuda z naszym językiem.

Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik.com

Może Cię zainteresować

zamknij