×

Najdłuższe słowa w języku polskim, na których można połamać sobie język

Mówi się, że nasz język jest wyjątkowo trudny – coś w tym jest! Obcokrajowcy, którzy odwiedzają nasz kraj i chcą nauczyć się mówić w naszym języku, mają z tym duży problem! Jak dobrze wiecie, nie tylko oni mogą nie wiedzieć, jak wymówić niektóre słowa! Zdarza się, że my sami także nie dajemy rady z niektórymi wyrazami. Chcesz się przekonać? Wymów te najdłuższe słowa w języku polskim bez zająknięcia się. Trudne, prawda?

Radzić każdy może…

Niekiedy dziwimy się, że goście, którzy odwiedzają nasz kraj z innego państwa, nie są w stanie szybko zrozumieć tego, co się mówi. Nam wydaje się to łatwe, ale dla ludzi, którzy nie mieli do czynienia z językiem polskim, jest to ogromne wyzwanie!

Seek to understand

Chcesz się sprawdzić?! Oto najdłuższe słowa w języku polskim. Wymów je!

I nie chodzi o to, aby robić to „na raty”! Masz zrobić to bez zbędnego zająknięcia. Gotowy na zabawę?! Wielu uważa, że najdłuższy polski wyraz to: konstantynopolitańczykowianeczka , ale językoznawcy nie są pewni, czy to słowo nie jest przypadkiem sztucznym tworem. Oczywiście nie martwcie się! Jest wiele innych wyrazów, które wymagają ogromnej wprawy, aby je wymówić:

Pięćdziesięciogroszówka

Dźwiękonaśladownictwo

Europarlamentarzysta

Dwudziestogroszówka

Dziesięciogroszówka

Niepodległościowiec

Antropomorfizacja

Lumpenproletariat

Wyselekcjonowany

Rozentuzjazmowaliśmy

Średniomineralizowana

Przeintelektualizowany

Osiemdziesięciodziewięcioletni

Czterdziestoośmiogodzinny

Południowoafrykański

Psycholingwistyka

Sosnowiczanka

najdłuższe słowa

Jest tego sporo, prawda?

Ale możecie być pewni, że wymawianie na głos tych słów stanowi kapitalny sposób na ćwiczenie mowy. Kasia, której mąż pochodzi z RPA, próbowała razem z nim powiedzieć kilka z wyżej wymienionych słów.

Oczywiście próbował powiedzieć je i nie poddawał się, ale przyznam, że śmiechu było naprawdę dużo. Nie wspomnę już o tym, że nie ma szans, aby wymówił „konstantynopolitańczykowianeczka”. Codziennie mówi po polsku i widzę, że poświęca temu sporo czasu, ale pewnych liter i ich zestawień nie jest w stanie przeskoczyć. Wiem, że ma problem, gdy pojawiają się wyrazy z dużą ilością spółgłosek. On sam mówi, że to jeden z najtrudniejszych języków na świecie, a zna trzy

Czy Wy mieliście problem z wypowiedzeniem któregoś słowa?

Koniecznie dajcie znać w komentarzach, jesteśmy bardzo ciekawi, czy poradziliście sobie z tym zadaniem. Przyznamy szczerze – mieliśmy problem z niektórymi słowami.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.papilot.pl
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować