×

Andrzej Duda apeluje, aby 500+ nie było pobierane przez wszystkie rodziny

W poniedziałkowej rozmowie na żywo w Polsat News Andrzej Duda wypowiedział się na temat programu 500+. Zapowiedział, że sam nigdy nie odbierze rodzinom tego świadczenia, ale to ludzie powinni indywidualnie zdecydować czy na pewno go potrzebują.

500 plus tylko dla biednych

Dopiero co Andrzej Duda obiecywał, że program 500+ nie zostanie zlikwidowany, a już pojawiają się nowe doniesienia w tej sprawie. Prezydent zapowiedział, że co prawda nie chce odbierać finansowego wsparcia rodzinom, ale zasugerował, że każdy powinien we własnym zakresie rozważyć czy rzeczywiście brakuje mu pieniędzy do prowadzenia normalnego życia i wymaga wsparcia ze strony państwa.

Będę apelował, żeby osoby, którym wystarcza na normalne funkcjonowanie, nie pobierały świadczenia 500Plus; apelował, ale nie zabierał.

Andrzej Duda na pytanie o to czy Polskę stać na utrzymanie wszystkich świadczeń socjalnych w dobie epidemii koronawirusa odpowiedział, że nie ma powodów do niepokoju.

Dzisiaj program 500 Plus to jest taka materialna kotwica dla wielu polskich rodzin wychowujących dzieci, dlatego ja z taką mocą akcentuję – proszę państwa, możecie być państwo spokojni.

Duda złożył deklarację, że nigdy nie podpisze się pod projektem likwidacji programu pomocowego 500+.

Ja nigdy nie podpiszę ustawy, która będzie państwu to 500 Plus odbierała, bo nie wolno tego zrobić, bo to fundament bezpieczeństwa polskiej rodziny.

Obywatele zdecydują sami

Prezydent powiedział, że nie chce, aby świadczenie zostało wstrzymane dla osób zamożnych, ale będzie prosił, aby rodziny, które żyją w dostatku dobrowolnie zrezygnowały z pobierania funduszy.

Będę w takim razie apelował, aby nie pobierali. Jeżeli komuś wystarcza na normalne funkcjonowanie, będę apelował, aby przynajmniej przez jakiś czas nie pobierał, jeśli będzie taka sytuacja. Apelował, ale nie zabierał.

Trudno uwierzyć, aby ktokolwiek, niezależnie od statusu materialnego zrezygnował z pobierania wsparcia finansowego oferowanego przez państwo. Andrzej Duda uważa, że jeśli będzie konieczność zmniejszenia wydatków, to pieniędzy należy szukać w innych źródłach niż program 500+.

Być może będzie trzeba ograniczyć niektóre programy inwestycyjne, ale nie wolno podcinać korzeni materialnego bytu rodziny.

W poniedziałek w siedzibie sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, prezydent podpisał deklarację „Obronimy Polskę Plus”. Tym samym zobowiązał się, że w przypadku jego zwycięstwa w wyborach prezydenckich nie nastąpi likwidacja 500 Plus, 13. emerytury ani podwyższenie wieku emerytalnego. W spotkaniu wzięła udział również szefowa sztabu programowego prezydenta, obecna europoseł, Beata Szydło.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij