×

500 plus dla seniorów na wakacje po sezonie. Jest już nowy projekt ustawy

Będzie 500 plus dla seniorów na wakacje? Senator Marek Borowski z Koalicji Obywatelskiej proponuje, by emerytów i rencistów objąć Polskim Bonem Turystycznym. Dzięki temu osoby starsze otrzymałyby środki na wypoczynek, a przy tym mogły także wesprzeć polską branżę turystyczną poza sezonem.

500 plus dla seniorów na wakacje

W 2020 roku w Polsce wprowadzono bon turystyczny, który z założenia miał wspierać zarówno polskie rodziny, jak i branżę hotelarską, dogorywającą po zderzeniu z pandemią koronawirusa i restrykcjami. Pomysł był dobry, zawsze jednak można znaleźć jakieś „ale”. W tym przypadku wskazywano, że ostatecznie pieniądze znów trafią do rodzin z dziećmi, które i tak otrzymują już pomoc finansową.

Już wtedy pojawiły się więc głosy, by rozszerzyć projekt bonu w taki sposób, by wspierał także osoby starsze – emerytów i rencistów. Polscy seniorzy zdecydowanie nie należą do najbardziej rozpieszczanych w Europie, a te kilkaset złotych mogłoby umożliwić niektórym wypoczynek, a także dodatkowo wesprzeć branżę turystyczną. Niestety w ubiegłym roku propozycję Senatu odrzucił Sejm. Teraz politycy mają szansę się zrehabilitować. Czy ją wykorzystają?

Senator Marek Borowski z Koalicji Obywatelskiej proponuje, by przyznać 500 zł również emerytom i rencistom (jest ich ok. 9 milionów). Dofinansowanie miałoby odbywać się na takich samych zasadach, jak w przypadku rodzin.

W izbie wyższej polskiego parlamentu powstał projekt nowelizacji ustawy, ale jego los zależy od Sejmu, kontrolowanego przez PiS. Teraz wszystko w rękach Zjednoczonej Prawicy.

Kiedy seniorzy otrzymaliby bon?

Zgodnie z pomysłem senatorów, 500 plus dla seniorów przyznawanoby na jesień i zimę. To wtedy, gdy uczniowie wrócą już do szkół, emeryci i renciści mogliby wypocząć, zasilając tym samym branżę, która odrabia straty. Poza sezonem hotele mają bowiem znacznie mniejsze dochody.

Rodziny czekają na wakacje i wtedy będą realizować bony. Od września ruch turystyczny jednak bardzo osłabnie, a branża nie zdąży się odbudować. Przyznanie takiego bonu emerytom i rencistom przysłużyłoby się i firmom, i seniorom

– tłumaczy marszałek Borowski cytowany przez Fakt.

W projekcie, przygotowanym przez Senat, założono, że seniorzy mogliby zrealizować bon turystyczny, żeby opłacić część kosztów wyjazdu pomiędzy 1 września 2021 roku a 31 marca 2022 roku.

Dla seniorów te kilkaset złotych wsparcia mogłoby mieć wyższą wartość, niż się wydaje. Ostatnie miesiące upłynęły w zamknięciu i permanentnym strachu. Oddech, nawet kilkudniowy, byłby dużym wsparciem psychicznym. Ale osób, które pobierają niskie świadczenia emerytalno-rentowe, zwyczajnie nie stać nawet na krótki wypoczynek w Polsce. Tylko czy PiS przychyli się do tego pomysłu? Raz projekt już odrzucono. Wydaje się dość prawdopodobne, że i tym razem 500 plus dla seniorów spotka taki sam los.

Decyzję polityków poznamy prawdopodobnie jeszcze w czerwcu.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować