×

2 listopada jest dniem wolnym od szkoły i pracy? Polacy nadal mają wątpliwości!

Czy 2 listopada jest dniem wolnym od szkoły i pracy? Tych, którzy liczą na dłuższy wypoczynek, niestety musimy rozczarować. Co warto wiedzieć na temat Dnia Zadusznych i skąd właściwie wzięło się to święto?

Zaduszki – co to za święto?

Dzień Zaduszny (inaczej Zaduszki) jest powszechnie znanym świętem. Co roku obchodzimy go 2 listopada (w tym roku ten dzień wypada we wtorek), a więc dokładnie dzień po uroczystości Wszystkich Świętych.

Utarło się, że to właśnie 1 listopada odwiedzamy groby i wspominamy naszych bliskich. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę, to Zaduszki są Świętem Zmarłych. Pierwszego dnia listopada obchodzimy święto zmarłych, którzy już zostali świętymi i są w niebie. Natomiast Dzień Zaduszny to uroczystość wszystkich tych, których dusze są jeszcze w czyśćcu i nie trafiły do nieba.

2 listopada jest dniem wolnym
Twitter

W praktyce oba te dni są najlepszą okazją ku temu, by odwiedzić groby tych, których kochaliśmy, znaliśmy i ceniliśmy, których wspominamy na co dzień, nie tylko od święta. Choć są to święta katolickie (decyzją Stolicy Apostolskiej Zaduszki wprowadzono do kalendarza oraz liturgii rzymskiej w 1311 roku), mocno zakorzeniły się w polskiej tradycji.

W wielu rodzinach stały się okazją do spotkań w większym gronie. W związku z tym, wiele osób zastanawia się, czy 2 listopada to dzień wolny od szkoły i pracy. Rozwiewamy wątpliwości.

2 listopada jest dniem wolnym
Twitter

2 listopada jest dniem wolnym? Polacy wciąż mają wątpliwości

Niestety ci, którzy liczą na kilka dni wolnego, mogą poczuć się rozczarowani. Dzień Zaduszny, czyli 2 listopada, nie jest ustawiony dniem wolnym od pracy. 

Tego dnia zarówno sklepy, galeria handlowe, urzędy czy firmy pracują normalnie. Również większość uczniów wraca do szkół (tylko niektóre placówki odwołują w tym dniu zajęcia dydaktyczno wychowawcze). Niektórzy studenci mogą natomiast liczyć na godziny rektorskie.

Warto jednak przypomnieć, że przed nami jeszcze 11 listopada, czyli Święto Niepodległości. To wyjątkowy dzień, w którym świętujemy odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku (wówczas Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów). W tym roku 11 listopada wypada w czwartek i jest to dzień ustawowo wolny od pracy oraz zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij