×

Strażak wyniósł 4-latkę z płonącego budynku. Po 14 latach zapukała do jego drzwi

14 lat temu strażak uratował 4-latkę, wynosząc ją z płonącego budynku. Dziewczyna nie zapomniała o jego bohaterskim czynie i po latach postanowiła go odnaleźć. Ich spotkanie było niezwykle przejmujące.

Pożar w 2007 roku

Przed czternastoma laty w węgierskim miasteczku Debrecen na Węgrzech doszło do przerażającego pożaru. W 2007 roku niespodziewanie w ogniu stanął miejscowy blok przy ul. Károlyi Mihály utcában. W środku znajdowała się m.in. 4-letnia, Gréta Vékás. Na miejsce szybko przybyła Straż Pożarna. Do bloku wszedł strażak, Tímár János. Mężczyzna nie bacząc na ogromne zagrożenie, udał się na 8. piętro, gdzie przebywała przerażona 4-latka. Gdy odnalazł dziecko, od razu zabrał je ze sobą. Ubrał 4-latce maskę tlenową i ruszył z nią po schodach na dół. Przez cały czas uspokajał Gretę i zapewniał, że za chwilę koszmar się skończy. W momencie, gdy strażak wychodził z budynku, jeden z obecnych na miejscu ludzi, zrobił mu zdjęcie. Wkrótce dziewczynka trafiła pod opiekę swoich najbliższych. János nie spodziewał się, że losy uratowanego dziecko jeszcze w przyszłości splotą się z jego.

Jego zdumienie było ogromne, gdy bez zapowiedzi, 9 kwietnia 2021 roku, do Debrecenu przyjechała piękna, nastoletnia dziś Vékás Gréti. Obecnie dziewczyna jest w klasie maturalnej. Pomimo upływu wielu lat, nie zapomniała o pomocy, jaką okazał jej strażak. Gdy zapukała do drzwi mężczyzny, ten nie poznał jej. Nie miał pojęcia z kim rozmawia.

14 lat temu strażak uratował 4-latkę

Tímár János zupełnie nie spodziewał się tego spotkania. Nic więc dziwnego, że w pierwszej chwili nie poznał dziewczyny. Wówczas, jak podaje BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, Gréta Vékás powiedziała:

Jestem małą dziewczynką, którą uratowałaś 14 lat temu.

Strażak bardzo się wzruszył i przytulił dziewczynę. Zrobili sobie wspólne zdjęcie ze spotkania, które błyskawicznie obiegło sieć. Bez wątpienia ta historia zapadnie w jego pamięci do końca życia.

Działania Straży Pożarnej

Trzeba pamiętać, że oprócz interwencji ogniowych, Straż Pożarna pomaga także w szeregu innych zdarzeń. Strażacy interweniują bardzo często w sytuacjach zagrożenia biologicznego i chemicznego, zajmując się neutralizacją czynników zakaźnych oraz ochrony ludności i zwierząt gospodarskich m.in. w czasie ataków terrorystycznych z użyciem broni biologicznej. Oprócz tego, Straż Pożarna służy pomocą medyczną, polegającą na udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy przed przybyciem fachowych służb medycznych. Strażacy niejednokrotnie odpowiadają za akcje poszukiwawcze, obejmujące lokalizowanie i wydobywanie ludzi z zawalonych budynków. Neutralizują także zagrożenia radiologiczne (sprowadzające się do ochrony ludności, zwierząt gospodarskich i środowiska przyrodniczego przed promieniowaniem jonizującym), techniczne (wyciąganie, podnoszenie, zabezpieczanie podnoszenia środków transportu, uszczelnianie zbiorników i cystern, pompowanie substancji chemicznych), jak również wodne i wysokościowe.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij