×

Byli małżeństwem przez 67 lat. Gdy jedno z nich zmarło, drugie odeszło 15 minut później

Państwo Janikowie byli małżeństwem przez 67 lat. Wiele komedii romantycznych kończy się w momencie, w którym zakochani biorą ślub. Historia państwa Janików mogłaby być kontynuacją wszystkich miłosnych historii. Piękną, głęboką opowieścią o miłości, która wydarzyła się naprawdę…

„I, że cię nie opuszczę aż do śmierci”

Ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość. Oraz to, że nie opuszczą się aż do śmierci… Życie państwa Janików to absolutnie niezwykła historia, pozornie zwyczajnego, małżeńskiego życia…

Każdy, kto składa przysięgę małżeńską, marzy o tym, by wspólna przyszłość potoczyła się właśnie tak. Ale współcześnie rzeczywistość jest daleka od tych wyobrażeń…

Byli małżeństwem przez 67 lat

Państwo Janikowie byli najstarszym małżeństwem w Moszczenicy Wyżnej (gmina Stary Sącz). Ślub kościelny wzięli 18 lutego 1950 roku, a niespełna rok później odbył się ślub cywilny.

W 2015 roku pani Teresa i pan Władysław, wspólnie świętowali Diamentowe Gody. Taka rocznica to nie lada wyczyn! Prezydent RP udekorował parę medalem „za długoletnie pożycie małżeńskie”.

Pani Teresa mówiła wtedy:

Te lata mijają, jakby ktoś otworzył i zamknął drzwi

Owocem miłości państwa Janików jest ośmioro dzieci. Doczekali się również dwanaścioro wnuków i czternaścioro prawnuków.

Jakie życie, taka śmierć?

Państwo Janikowie nie tylko spędzili z sobą ponad 60 lat życia. Odeszli również wspólnie. Zmarli tego samego dnia, 23 lutego 2017 roku.

Pierwsza zmarła pani Teresa (miała 88 lat). Chociaż trudno nawet w to uwierzyć, pan Władysław (92 lata) odszedł 15 minut po śmierci swojej żony… Niemal do końca trzymali się w ramionach…

Wyjątkowa historia życia i śmierci państwa Teresy i Władysława Janików wzruszyła nie tylko najbliższych, ale i internautów. Ponoć najpiękniejsze scenariusze pisze samo życie. Historia państwa Janików jest na to najlepszym dowodem.

Rośnie liczba rozwodów

Jak pokazują dane z ostatnich lat, rośnie liczba rozwodów wśród młodych małżeństw. Niektóre z nich nie świętują wspólnie nawet pierwszej rocznicy…

Jak wynika z danych CBOS z 2019 roku, sądy orzekają rozpad jednego na trzy zawierane w Polsce małżeństwa. W miastach ta liczba jest prawie 3-krotnie wyższa niż na wsi. W Warszawie rozpada się niemal połowa młodych małżeństw.

Również w 2018 roku, na każde 100 ślubów przypadały 33 prawne rozstania. Co ciekawe, ten wskaźnik rozwodów nadal jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej.

Według niektórych ekspertów, rozwodów będzie coraz więcej. Głównie z powodu polepszającej się sytuacji materialnej kobiet, które częściej stawiają na niezależność finansową i są aktywne zawodowo. Dlatego nieco prościej podjąć im decyzję o rozwodzie (to kobiety częściej proszą o rozwód).

14,5 proc. rozpadów małżeństw jest orzekanych z winy męża, 4,7 proc. – z winy obu stron, natomiast 3,3 proc. – z winy kobiet.

Tym bardziej zachwyca historia tego małżeństwa…

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować