×

Nawet 1300 zł dla matek co miesiąc! Kobieta musi spełnić jednak kilka warunków

1300 zł dla matek co miesiąc: jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać te pieniądze? Program „Mama 4 Plus” przeznaczony jest głównie dla matek, które wychowały przynajmniej czwórkę dzieci.

1300 zł dla matek co miesiąc. Warunki i zasady

„Mama na pełen etat” — tak często mówią o sobie kobiety, które rezygnują z pracy zawodowej, żeby zająć się wychowywaniem dziecka lub dzieci. Chodzi o to, żeby podkreślić, iż pozostanie z dziećmi w domu, nie oznacza, że kobieta nie pracuje i nic nie robi. Zajmowanie się domem to praca przez całą dobę, w dodatku taka, która bywa bardzo niewdzięczna. Jeśli kobieta zdecyduje się w pełni poświęcić wychowywaniu dzieci, ta decyzja w przyszłości może skutkować brakiem prawa do emerytury. Właśnie z myślą o kobietach (i nie tylko), które znalazły się w tej sytuacji, wprowadzono 31 stycznia 2019 roku, wprowadzono program – „Mama 4 Plus”. Kto może otrzymać dodatkowe środki?

Świadczenie przysługuje matkom, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci. Nie muszą być to dzieci biologiczne, mogą to być również adoptowane pociechy (np. potomstwo współmałżonka z innego wniosku). Co więcej, dodatkowe środki przysługują również matkom, które wychowywały dzieci w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych).

Co ważne, pieniądze w ramach programu mogą otrzymać także ojcowie. Np. w sytuacji, gdy zmarła matka dzieci, ale i wtedy, gdy kobieta porzuciła rodzinę i zaprzestała wychowywania dzieci.

Od marca świadczenie jest nieco wyższe

Pieniądze mogą otrzymać osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (o ile nie posiadają środków niezbędnych do życia, a także nie zostało im przyznane prawo do emerytury). To 60 lat w przypadku kobiet, w przypadku mężczyzn 65.

Od marca tego roku świadczenie „Mama 4 Plus” jest wyższe. Aktualnie wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1338,44 zł brutto.

W przypadku pobierania emerytury lub renty w kwocie niższej niż najniższa emerytura, świadczenie stanowi dopełnienie do podanej kwoty.

Na przykład, jeśli obecnie pobieramy świadczenie w wysokości 900 zł, to zostanie ono uzupełnione o 438,44 zł, tj. do 1338,44 zł

– wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

By otrzymać świadczenie uzupełniające, należy złożyć stosowny wniosek. Jest on dostępny placówkach ZUS oraz na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W Polsce wsparcie w ramach programu „Mama 4 Plus” w kwietniu tego roku otrzymywało ponad 70 tys. osób.

Fotografie:

Może Cię zainteresować