×

Matkom przysługują dodatkowe pieniądze za urodzenie dzieci. Kto może je dostać?

Matkom przysługują dodatkowe pieniądze za urodzenie dzieci. Mowa o 1338 złotych miesięcznie. Aby je otrzymać, należy spełnić kilka warunków. Koniecznie sprawdź, czy należą Ci się te pieniądze. Uwaga, świadczenie mogą otrzymać również panowie!

Dodatkowe pieniądze za urodzenie dzieci

Jest program „500 plus”, a teraz czas na „Mama 4 plus” i dodatkowe 1338 złotych dla mam. Aby otrzymywać taki zastrzyk pieniędzy co miesiąc, należy spełnić kilka warunków. Jakich?

dodatkowe pieniądze za urodzenie dzieci
Wikimedia Commons

Warunki, które należy spełnić, aby otrzymać „Mama 4 plus”

Program „Mama 4 plus” nie bez powodu określany jest również mianem „matczynej emerytury”. Otóż rząd dedykuje go dla kobiet, które ukończyły 60. rok życia, a wcześniej urodziły minimum czworo dzieci i zrezygnowały z kariery zawodowej tzn. nigdy nie pracowały i nie mają prawa do emerytury czy renty.

Należy podkreślić, że również panowie mogą wystąpić o środki z programu „Mama 4 plus”, o ile ukończyli 65. rok życia, a wcześniej wychowali minimum czworo dzieci (matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas nie wychowywała) i nie podjęli w przeszłości pracy zawodowej.

Mówiąc o dzieciach w kontekście świadczenia „Mama 4 plus” należy dodać, że świadczenie przysługuje rodzicom dzieci własnych, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

dodatkowe-pieniadze-za-urodzenie-dzieci
Wikimedia Commons

Ponadto, aby móc otrzymywać świadczenie, musisz mieszkać w Polsce i po ukończeniu 16. roku życia mieć w Polsce ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat. Co więcej, musisz mieć co najmniej jedno z niżej wymienionych „rzeczy”:

  • polskie obywatelstwo,
  • obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce,
  • zalegalizowany pobyt w Polsce, w przypadku gdy jesteś cudzoziemcem.
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.edziecko.pl
Fotografie: Zdj. poglądowe (miniatura wpisu), Wikimedia Commons

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij