×

13 mitów na temat ciąży, w które powinna przestać wierzyć każda przyszła mama

Młode małżeństwa szybko pragną powiększyć swoją rodzinę i wychować pociechy. Według statystyk, ze wszystkich par, które starają się o dziecko, tylko 30% udaje się to za pierwszym razem, 85% kobiet udaje się zajść w ciąże po 12 miesiącach, a inne potrzebują do tego kilku lat lub nawet specjalistycznej pomocy. Mimo to, każda przyszła matka chce przygotować się do opieki nad dzieckiem, najlepiej, jak tylko potrafi. Niestety wiele informacji może ją tylko bardziej zestresować niż pomóc. Zebraliśmy kilka najpopularniejszych „naukowych” faktów i zaleceń dla kobiet w ciąży i wytłumaczymy, czy są one prawdziwe.

#1 Wielkość i kształt brzucha zdradzają płeć dziecka

pixabay.com

pixabay.com

Jeśli to byłoby prawdą, to każda przyszła matka byłaby bardzo szczęśliwa. Jednak jest to zwykły przesąd, który się nie sprawdza. Kształt i wielkość brzucha zależy głównie od wielkości płodu oraz jego pozycji.

#2 Kołysanie biodrami sprawia, że poród będzie prostszy

Bujanie biodrami odnosi się do największej części bioder, a ta jest położona w zbyt dużej odległości od kanału rodnego, dlatego też kołysanie biodrami nie pomoże w zwiększeniu jego wielkości. Mówi się również, że kobiety z dużymi biodrami mają łatwiej podczas porodu, lecz tak naprawdę ich wielkość nie ma nic wspólnego z przebiegiem porodu.

#3 Badanie USG nie jest bezpieczne dla dziecka

pixabay.com

pixabay.com

Nie ma naukowych dowodów, na to że prawidłowo wykonane USG prenatalne może zaszkodzić matce lub jej nienarodzonemu dziecku. USG nie wykorzystuje promieniowania, a fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od dziecka, tworzą obraz. Intensywność tych fal jest bardzo niska, a procedura jest dość szybka. Jedynym ryzykiem dla ciężarnej kobiety jest zbyt długi proces badania lub gdy źle przeszkolona kadra medyczna, która obsługuje urządzenie.

#4 Kiedy jesteś w ciąży nie możesz biegać

Bycie w ciąży wcale nie oznacza, że nie można wykonywać tej aktywności fizycznej. Jeśli ciąża nie jest zagrożona i nie ma komplikacji oraz jeśli lekarz stwierdzi, że jest to bezpieczne, przyszła matka może uprawiać jogging przez wszystkie trymestry. Oczywiście unikaj biegania jeśli masz podwyższone ciśnienie krwi, jesteś w ciąży mnogiej lub po prostu nie robiłaś tego przed ciążą.

#5 Leżenie na brzuchu źle wpływa na dziecko

To kolejny ciążowy mit. Dziecko znajduje się głęboko w macicy i jest chronione. Przyszła matka może leżeć i spać na brzuchu jeśli czuje się wygodnie i nie odczuwa niekomfortowych ruchów dziecka.

#6 Poranne mdłości zdarzają się tylko w pierwszym trymestrze

To najczęstszy syndrom występujący podczas ciąży. Ponad 80% ciężarnych przechodzi przez problem porannych mdłości, lecz tak naprawdę tylko u 2% pojawiają się one z samego rana. Pomimo swojej nazwy, mogą one pojawić się o każdej porze dnia. Niektórzy eksperci chcieli je nawet nazwać „chorobą całodzienną”. W większości przypadków kończy się ona po pierwszym trymestrze, ale około 20% kobiet w ciąży doświadcza jej aż do porodu.

#7 Nie możesz podnosić rąk do góry, ponieważ dziecko może się udusić

Ten mit wziął się stąd, że kobiety wierzą, iż podniesienie rąk do góry spowoduje owinięcie się pępowiny wokół szyi dziecka. Prawda jest taka, że ruchy przyszłej matki nie mają wpływu na ułożenie się pępowiny. Sporo dzieci rodzi się z pępowiną owiniętą wokół szyi, wtedy lekarz ostrożnie, lecz w kilku ruchach, ją odcina.

#8 Każda kobieta jest szczęśliwa podczas ciąży – to przecież „najlepszy czas w twoim życiu!”

pixabay.com

pixabay.com

Wszyscy myślą, że ciąża jest najszczęśliwszym okresem w życiu kobiety, ale wiele ciężarnych doświadcza stresu, poczucia niepokoju lub strachu. 14% -23% przyszłych matek boryka się nawet z objawami depresji podczas ciąży. Dzieje się tak, ponieważ zmiany hormonalne mogą wpływać na mózg i jego działanie. Depresja powinna być leczona, ponieważ może stanowić potencjalne ryzyko dla matki i dziecka. Nawet jeśli przez całą ciążę czułaś się dobrze, możesz doświadczyć tzw. depresji poporodowej.

#9 Powinnaś pozbyć się swoich kotów

Koty mogą przenosić rzadką chorobę – toksoplazmozę – która może powodować wady wrodzone u dzieci. Ale to nie znaczy, że musisz oddać swojego pupila do schroniska. Będąc w ciąży lepiej jednak unikać czyszczenia kuwety lub jeśli nie masz nikogo, kto zrobiłby to za ciebie, nie zapomnij o jednorazowych rękawiczkach, a po umyciu kuwety natychmiast umyj ręce. Jeśli chodzi o samą toksoplazmozę, najczęściej można się jej nabawić przez spożywanie surowego lub niedogotowanego mięsa.

#10 Drink lub dwa wcale Ci nie zaszkodzą

To mit, który powinien zostać szybko wytłumaczony. Wiele przyszłych matek uważa, że nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu wypiją piwo. Nieprawda! Kiedy kobieta w ciąży pije kieliszek wina lub szklankę piwa, do organizmu jej dziecka również dostarczany jest alkohol. Picie podczas ciąży zwiększa ryzyko wad wrodzonych dziecka, problemów fizycznych i psychicznych. Maluch może również urodzić się FAS (fetal alcohol syndrome) czyli alkoholowym zespołem płodowym. Ze względu na to, że żaden lekarz nie potrafi określić, jaka ilość alkoholu powoduje FAS, lepiej całkowicie unikać spożycia napojów procentowych w trakcie ciąży.

#11 Cięcie cesarskie jest łatwiejsze

brightside.me

brightside.me

Wiele kobiet w ciąży woli cesarskie cięcie niż naturalny poród, nawet jeśli nie ma ku temu żadnych powodów medycznych. Wszystko ze względu na to, że wiele przyszłych matek uważa, że „cesarka” jest mniej bolesna i bezpieczniejsza dla nich i dziecka. W rzeczywistości cięcie cesarskie może być tak samo bolesne jak naturalny poród, lecz tutaj ból zaczyna się po narodzinach. Wybór cesarki może być również związany z przyszłymi komplikacjami, dlatego zaleca się poród naturalny, a wykonanie cięcia wtedy, gdy istnieje zagrożenie życia matki lub dziecka.

#12 Po porodzie stracisz wszystkie przybrane kilogramy

Tipping (almost literally) the scales at 10 lbs, 15 oz.

Masa ciała kobiety w ciąży zależy od masy ciała dziecka, łożyska, rosnącej macicy oraz piersi, objętości krwi i płynu w organizmie i dodatkową ilością tłuszczu. Zaraz po porodzie kobieta traci kilogramy zależące od wagi dziecka, masy łożyska i płynu owodniowego. W ciągu następnych kilku tygodni mama traci jeszcze kilka kilogramów, lecz to, co zostaje, to ilość dodatkowego tłuszczu, który przybrało się w czasie ciąży. Dlatego też czasami pozbycie się wszystkich dodatkowych kilogramów, może potrwać dłużej niż myślisz.

#13 To, co dzieje się na zewnątrz, nie ma wpływu na płód

pixabay.com

pixabay.com

Przez bardzo wiele lat twierdzono, że to, co dzieje się w świecie zewnętrznym nie ma wpływu na dziecko. Okazuje się jednak, że płód może słyszeć dźwięki, zwłaszcza głos matki, który go uspokaja. Dzieci potrafią nawet widzieć światło w brzuchu matki, a kiedy jest za jasno próbują się odwrócić. Mogą również próbować jedzenia które spożywasz poprzez wąchanie i lizanie łożyska i ścian macicy. Dzieci w brzuchu mogą reagować na otaczający nas świat i być pod wrażeniem tego, co dzieje się poza łonem matki.

Może Cię zainteresować