×

Zobacz jakie owoce lub warzywa odpowiadają wielkości płodu w kolejnych etapach ciąży.

Pierwsza ciąża jest z reguły ogromną radością dla przyszłej mamy, jednak jako nowe doświadczenie bywa czasem wręcz nierealna. Pomyśl: kobieta ogląda części swojego ciała, które całkowicie się zmieniają, do tego dochodzą jeszcze zmiany psychologiczne i hormonalne. Jest tego tak wiele, że przyszła mama ma mnóstwo pytań, na temat których szuka wyczerpujących odpowiedzi. Na przykład: Jak wygląda dziecko, które rośnie w jej brzuchu? Jakiej jest wielkości w 1, 3, czy 9 miesiącu?

Lekarz powinien wszystko wytłumaczyć i udzielić odpowiedzi na każde pytanie, ale czasami żargon medyczny może być nieco mylący. Więc może opisać wielkość dziecka w inny sposób? Może porównać je do czegoś?

Zdecydowaliśmy się stworzyć mały przewodnik dla wszystkich przyszłych mam, który w łatwy sposób pomoże zrozumieć co dzieje się z dzieckiem na różnych etapach ciąży.

4 tydzień: mak

1

Na tym etapie, Twoje zapłodnione jajeczko – znane również jako zygota – jest malusieńką kuleczką składającą się z 32 komórek. Oznacza to, że Twoje dziecko jest mniej więcej wielkości ziarnka maku i waży około 1 gram.

7 tydzień: borówka

2

W 5 tygodniu dziecko rośnie do wielkości nasion sezamu. W tym czasie zaczynają tworzyć się: mózg, rdzeń kręgosłupa i serce.

Ale już po siódmym tygodniu u dziecka zaczynają rosnąć małe ramionka, które wyglądają jak małe łopatki i są wielkości czernicy.

9 tydzień: wiśnia

3

W 8 tygodniu Twoja mała pociecha jest wielkości fasoli i zaczyna poruszać się i zmieniać pozycje.

W 9 tygodniu zarodek staje się płodem. Dziecko jest już wielkości wiśni. Ma w pełni uformowane oczy, chociaż powieki są całkowicie zamknięte. Zaczyna się także formować przewód pokarmowy oraz narządy płciowe, jednak dla lekarza jest jeszcze za wcześnie aby określić jego płeć.

11 tydzień: brukselka

4

W 10 tygodniu dziecko jest wielkości kumkwatu. U dziecka kształtują się paznokcie.

W 11 tygodniu dziecko jest już wielkości brukselki. Zaczyna kopać – ale te ruchy są jeszcze zbyt słabe, aby jego mama mogła to odczuć.

13 tydzień: strąk grochu

5

12 tydzień jest bardzo ekscytujący. Twoje dziecko jest wielkości śliwki i wykształciło w sobie refleks, więc jeśli delikatnie naciśniesz brzuch, ono najprawdopodobniej zareaguje. W 12 tygodniu jest prawie tak długie, jak strąk grochu, i tak duże jak brzoskwinia. Zaczynają rozwijać się struny głosowe i zęby.

Co jest najlepsze w tym tygodniu dla mamy? Możesz odczuwać mniejsze zmęczenie i zwiększone libido. A to chyba powód do radości?!

15 tydzień: jabłko

6

Twoje dziecko zaczyna ssać kciuk już w 14 tygodniu, i na tym etapie jest wielkości cytryny. Rośnie podobnie jak brzoskwinia – na głowie pojawiają się włosy.

Tydzień 15 – kształtują się źrenice. Na tym etapie maluszek może wykonywać już salta w Twoim brzuchu!

18 tydzień: papryka

7

Twoje dziecko w 16 tygodniu jest wielkości awokado – możesz zacząć odczuwać jego czkawkę.

W 18 tygodniu jest już wielkości dużej papryki i ma już wykształcone swoje własne, unikalne odciski palców.

20 tydzień: karczoch

8

Tydzień 19 – Twoje dziecko jest wielkości mango.

Tydzień 20 – jest trochę jak karczoch (i tak długie jak banan!). Na tym etapie może już mieć cienkie brwi. Również język zaczyna odczuwać różne samki.

22 tydzień: papaja

9

W 21 tygodniu dziecko już bardzo dobrze reaguje na dotyk. Jeśli dociśniesz brzuch, może próbować Cię odepchnąć.

W 22 tygodniu dziecko jest już wielkości owocu papai. Jego płuca rozwijają się bardzo szybko, kształtem przypomina już noworodka.

24 tydzień: duża kukurydza

10

W 23 tygodniu maluszek zaczyna słyszeć dźwięki.

W 24 tygodniu ma już długość dużej kukurydzy. Nabiera też charakterystycznej różowej barwy dzięki małym naczyniom włosowatym, które niedawno się utworzyły.

28 tydzień: bakłażan

11

W tygodniu 25-ym dziecko jest wielkości kalafiora – potrafi rozróżniać strony (wie gdzie jest góra, a gdzie jest dół).

W 26 tygodniu rosną mu piękne rzęsy, a w 27 tygodniu mózg zaczyna wykazywać wzmożoną aktywność.

W 28 tygodniu dziecko jest tak duże, jak oberżyny, a jego ciało zaczyna się otaczać tłuszczem, co sprawia, że jego skóra jest lekko pomarszczona.

31 tydzień: kokos

12

W 29 tygodniu w Twoim brzuchu może robić się trochę ciasno, ponieważ dzidziuś ma już wielkość dyni piżmowej. To właśnie wtedy może rozpoczynać się okres, w którym dziecko zaczyna kopać.

Tydzień 30 – jest już wielkości kapusty i jest na tyle silne i zręczne, że potrafi świadomie „sterować” swoimi palcami.

Wielkość kokosa przypada na tydzień 31 i jest to okres zaawansowanego rozwoju mózgu i układu nerwowego. Wykształcają się wtedy wszystkie zmysły.

33 tydzień: ananas

13

W 32 tygodniu ciało płodu zaczyna układać się głową w dół. Jest to etap, w którym dziecko przygotowuje się do opuszczenia łona matki.

W 33 tygodniu zaczynają twardnieć kości. Dziecko potrafi też połączyć oddech z ssaniem kciuka i połykaniem.

36 tydzień: główka sałaty rzymskiej

14

W tygodniu 34 dziecko zaczyna rozpoznawać i reagować na proste piosenki. Zaczyna też oddawać mocz.

W 36 tygodniu jest tak duże, jak główka sałaty rzymskiej. Jego układ odpornościowy jest dobrze wykształcony. Zaczyna też samo oddychać.

40 tydzień: minidynia

15

Dziecko, które w 40 tygodniu jest jeszcze w łonie matki jest wielkości mniejszej dyni. Ma włosy o długości około 2cm i malutkie paznokcie. Staje się coraz bardziej pulchne i pulchne. To moment, w którym jest już gotowe na spotkanie ze światem!

Może Cię zainteresować