×

Ministerstwo Rozwoju podało zalecenia dla siłowni i solariów. Czego dotyczą?

Wielu Polaków jest już tak zmęczonych siedzeniem w domu i brakiem aktywności fizycznej, że z niecierpliwością wyczekuje na otwarcie siłowni, basenów czy klubów fitness. Od najbliższego poniedziałku znów możliwe będzie korzystanie z miejsc rekreacji i sportu. Warto wcześniej zapoznać się z obowiązującymi wytycznymi.

Zalecenia dla siłowni i solariów

Epidemia koronawirusa w Polsce wciąż trwa i nic nie wskazuje na to, aby miała minąć w najbliższym czasie. W dzisiejszym, porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 259 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Pomimo tego, że liczba zakażeń nie maleje, rząd podjął decyzję o ponownym otwarciu siłowni, basenów, solariów i salonów tatuażu. Oczywiście wszystkich będą obowiązywały pewne obostrzenia, które mają na celu ograniczyć do minimum ryzyko zakażenia koronawirusem. Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk zapowiedziała, że stopniowo będą się ukazywać wytyczne dla poszczególnych sektorów.

Zakończyliśmy już – prowadzone od kilku tygodni – intensywne konsultacje z przedstawicielami blisko 40 branż, które w mniejszym bądź większym stopniu ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. W tym tygodniu na stronie resortu opublikujemy zestaw wytycznych dla kolejnych branż.

Część zaleceń, dotyczących m.in. siłowni i klubów fitness, solariów, basenów i saun, salonów piercingu i tatuażu można już znaleźć na stronie internetowej Resortu Rozwoju. Osoby, które wybierają się na siłownię muszą wiedzieć, że podczas ćwiczeń konieczne będzie zachowanie odległości 1,5 metra między urządzeniami do ćwiczeń oraz dwumetrowej odległości między ćwiczącymi osobami. Na 1 osobę powinno przypadać 10 m2. Rekomenduje się, aby pracownicy siłowni lub klubu fitness, którzy ukończyli 60. rok życia lub osoby przewlekle chore nie były angażowane w bezpośredni kontakt z klientem. Zaleca się również, aby klienci w podeszłym wieku oraz przewlekle chorzy korzystali z siłowni w godzinach najmniej popularnych bądź wstrzymali się z odwiedzaniem tych miejsc. Odradza się także korzystanie z suszarek nadmuchowych do rąk. Dezynfekcje toalet powinny mieć miejsce nie rzadziej niż co 2 godziny w godzinach szczytu. Pracownicy siłowni czy klubów fitness są zobowiązani do przykładania dbałości o utrzymanie czystości. Najwięcej uwagi powinni poświęcić powierzchniom dotykowym tj. uchwytom, poręczom, ławkom, drążkom, włącznikom świateł czy urządzeń. Praca powinna odbywać się w trybie zmianowym i rotacyjnym. O ile to możliwe, sugeruje się, aby pracownicy unikali dojazdu do pracy środkami komunikacji miejskiej.

Z kolei, w przypadku solariów maksymalna liczba osób przebywająca równocześnie na ich terenie nie może przekraczać liczby kabin, wyłączając obsługę. Po zabiegu, personel jest zobowiązany przeprowadzić 3-minutowe wietrzenie kabiny urządzenia opalającego oraz zdezynfekować sprzęt. Cały salon należy sprzątać co najmniej dwa razy w ciągu jednej zmiany przy użyciu wody z detergentem. W przypadku basenów liczba osób, które mogą z niego korzystać nie może przekraczać 50% maksymalnego obłożenia obiektu i nie może wynosić więcej niż 150 osób.

W saunach wprowadzono ograniczenie liczby osób korzystających w tym samym czasie do 2. Na terenie sauny należy przemieszczać się boso, bez okrycia wierzchniego za wyjątkiem ręcznika.

Sale zabaw dla dzieci

Nowe regulacje obowiązują także w salach zabaw. Dzieci przed wejściem na teren placówki muszą zmienić skarpetki na czyste, nieużywane. Z kolei, opiekunowie powinni zakładać na obuwie specjalne ochraniacze. Bezwzględnie wymagane jest usunięcie z sali zabaw wszelkich przedmiotów i sprzętów, których regularne czyszczenie i dezynfekcja nie są możliwe tj. pluszowe zabawki, gąbki, rzeczy wykonane z miękkich i chłonnych materiałów, małe zabawki z drobnymi elementami itp. Pracownicy sali zabaw oraz opiekunowie dzieci są zobowiązani zakrywać nos i usta. Osoby wchodzące i wychodzące z sali zabaw powinny zostać rozdzielone poprzez zastosowanie oddzielnych wejść i wyjść. Sala zabaw i znajdujące się na niej przedmioty powinny być gruntownie czyszczone wodą z detergentem albo dezynfekowane minimum 2 razy dziennie. Podobne zalecenia dotyczą parków rozrywki. W miejscach tych powinny znaleźć się miejsca do dezynfekcji rąk. Na każde 50 m2 powierzchni musi przypadać co najmniej 1 pojemnik. W obecnej sytuacji najbardziej zalecanym sposobem zakupu biletów jest tryb bezobsługowy np. online lub w biletomatach. Pracownicy powinni nosić osłonę na nos i usta oraz ewentualnie przyłbicę ochronną i rękawice ochronne.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay.com

Może Cię zainteresować