×

Poranny raport o koronawirusie. Mamy aż 259 nowych zakażeń

Po dwóch napawających nadzieją dniach, gdy liczba nowych zakażeń nie przekroczył 300, czwartek i piątek znów przyniosły złe wieści. Sobotni poranny raport Ministerstwa Zdrowia też nie wygląda szczególnie optymistycznie. Sprawdź, ile nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w Polsce od wczoraj.

Koronawirus w Polsce

Wczoraj w całej Polsce odnotowano 362 zakażenia koronawirusem, najwięcej w województwach śląskim i mazowieckim. Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o 20 kolejnych ofiarach śmiertelnych pandemii.

6 dni wcześniej rząd podjął decyzję o zniesieniu nakazu noszenia maseczek w przestrzeni otwartej, a także limitu osób mogących jednocześnie przebywać w sklepach, punktach gastronomicznych i kościołach, pod warunkiem zachowania bezpiecznego odstępu.

Nikt jednak na razie nie wspomina, czy liczba nowych zakażeń ma jakiś związek z wprowadzeniem trzeciego etapu odmrażania gospodarki.  Wręcz przeciwnie, jak zapewniła w TVN24 minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, rząd nie ma w planach ponownego zamrażania żadnej z ponownie uruchomionych branż.  Oceniła sytuację w Polsce jako bardzo dobrą i całkowicie bezpieczną:

Dziś mamy sytuację pod kontrolą. Nie mamy planów ponownego zamrażania gospodarki. Nie wiemy co stanie się jesienią, gdy pojawi się także wirus normalnej grypy, ale wiemy już więcej o koronawirusie.

W podobnym tonie, tylko bardziej agresywnie wypowiadał się w Sejmie Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. W odpowiedzi na zarzut Koalicji Europejskiej, że „swoim działaniem naraża Polaków na masowe zakażenie koronawirusem”, stwierdził:

Nie oszczędzaliśmy na zdrowiu Polaków, mimo że poseł Borys Budka bał się, że zabraknie miejsca w szpitalach dla chorych na COVID-19. Może wolicie inny model? Może hiszpański albo włoski, gdzie decyduje się o tym, kto ma żyć a kto nie. Gratuluję Wam. Wszyscy się znacie, a wasza wiedza warta jest funta kłaków.

Poranny raport o koronawirusie

Dzisiaj, 6 czerwca rozpoczyna się czwarty etap odmrażania gospodarki. Działalność wznowiły siłownie, kluby fitness oraz te kina i teatry, które zdążyły opracować i wdrożyć nowe zasady bezpieczeństwa. Tym bardziej warto przyjrzeć się, z iloma nowymi zakażeniami wchodzimy w ten nowy etap.

Na razie, mówiąc kolokwialnie, szału nie ma. Ministerstwo Zdrowia informuje na Twitterze o 259 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jak na sobotni poranek to sporo. Zgodnie z przewidywaniami najwięcej nowych zakażeń odnotowano na Śląsku, z czego 190 w kopalni Zofiówka.

W kolejnych województwach nowe zachorowania rozkładają się następująco:

opolskie – 14,
wielkopolskie – 13,
dolnośląskie – 13,
małopolskie – 12,
pomorskie – 3,
lubelskie – 3,
świętokrzyskie – 3
podlaskie – 3.

Na dane z pozostałych województw trzeba czekać do popołudnia.

Jednocześnie resort poinformował o 6 nowych ofiarach śmiertelnych COVID-19. Zmarli to: 82-letnia kobieta z szpitala w Łańcucie, 80-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 93-letnia kobiet z placówki w Bielsku-Białej, 74-letni mężczyzna z oddziału w Gliwicach oraz 75-letni mężczyzna i 73-letnia kobieta ze szpitala z Poznaniu. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, większość z nich cierpiała na choroby współistniejące.

Tym samym liczba zakażonych w Polsce od początku pandemii wzrosła już do 25 669, a liczba zmarłych do 1 143 osób.

 

Źródła: twitter.com, biznes.wprost.pl, tvn24.pl

Może Cię zainteresować