×

Wrocław instaluje dystrybutory podpasek. Skrzyneczki postawiono w 17 miejscach

Wrocław instaluje dystrybutory podpasek. Radni ufundowali 17 nowych Różowych Skrzyneczek wypełnionych także tamponami i kubkami menstruacyjnymi.

Przełomowy film

Dwa lata temu światową premiera miał film Rayki Zehtabchi Okresowa rewolucja, opowiadający o mieszankach indyjskiej wioski, w której menstruacja i podstawowe artykuły higieny kobiecej nadal stanowią temat tabu. Kobiety podejmują walkę ze stereotypami i zaczynają same produkować podpaski.

W 2019 roku film został uhonorowany Oscarem w kategorii najlepszej krótkometrażówki dokumentalnej i wywołał dyskusję na całym świecie. W końcu przejęła się nim Światowa Organizacja Zdrowia, która w pocie czoła obliczyła, że tak zwane ubóstwo menstruacyjne dotyka ponad 500 milionów kobiet na świecie.

Problem ten nie dotyczy wyłącznie krajów uboższych. Szkocka Partia Pracy szacuje, że na podpaski nie stać aż 10 proc. młodych Szkotek. Stąd pomysł, by zapewnić obywatelkom Szkocji powszechny i darmowy dostęp do podpasek i tamponów. W szkockim parlamencie projekt jest ciągle na etapie dyskusji, a tymczasem na pozycje europejskiego lidera niespodziewanie wysuwa się Wrocław.

Wrocław instaluje dystrybutory podpasek

Radne i radni Nowoczesnej i Współczesnego Wrocławia zwrócili się z wnioskiem do prezydenta miasta i przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia, by w Centrach Obsługi Mieszkańca i Sukiennicach zainstalować dystrybutory artykułów higienicznych dla osób menstruujących.

Tak zwane Różowe Skrzyneczki wypełnione podpaskami, tamponami i cieszącymi cię coraz większą popularnością kubeczkami menstruacyjnymi wiszą w budynkach wrocławskich uczelni od 2020 roku. Postulat radnych zakłada poszerzenie oferty o kolejne lokalizacje, zwłaszcza że z powodu pandemii dostęp do budynków uniwersyteckich jest obecnie utrudniony. Jak przekonuje radna Jolanta Niezgodzka z Nowoczesnej:

Przestrzenie urzędowe, w których przyjmowane są osoby menstruujące, np. Centra Obsługi Mieszkańca czy Sukiennice, powinny być możliwie najbardziej przyjazne.

Oczywiście, jak zawsze w takich przypadkach sprawa opiera się o pieniądze. Producenci tamponów i podpasek nie oddają ich przecież za darmo. Jest też ryzyko, że znajdą się osoby, którym dystrybutory podpasek urażą uczucia, więc postanowią wyrazić swoją frustrację aktem wandalizmu lub ktoś w przypływie „dobrego humoru” wykorzysta zawartość dystrybutora np. do zaśmiecenia ulicy.

Gdzie będą zainstalowane Różowe Skrzyneczki?

Dlatego wnioskodawcy obiecali osobiście ufundować 17 Różowych Skrzyneczek na terenie szkół i centrów aktywności lokalnej. Jak tłumaczy Piotr Uhle, przewodniczący Nowoczesnej w Radzie Miejskiej, dosyć już zamiatania pod dywan sprawy, która bezpośrednio dotyczy połowy ludzkości i to na dodatek naprawdę często:

Menstruacja nie powinna być tematem tabu, nie powinna zawstydzać, upokarzać ani wykluczać z aktywności w przestrzeniach publicznych, takich jak urzędy, szkoły czy instytucje kultury. Liczymy, że zarówno prezydent Sutryk jak i przewodniczący Charłampowicz dołączą się do naszej akcji.

W akcję zaangażowali się również Magdalena Razik-Trziszka, Dorota Galant, Michał Górski, Agnieszka Kędzierska, Tadeusz Grabarek, Tomasz Hanczarek, Maciej Zieliński i były wiceprezydent Adam Zawada. 

Do montażu Różowych Skrzyneczek wytypowano następujące lokalizacje:

• LO nr XV im. Mjr Piotra Wysockiego przy ul. Wojrowickiej 58,
• Zespół Szkoła Podstawowa nr 21 przy ul. Osobowickiej 127,
• SP nr 8 im. Józefa Piłsudskiego przy ul. Kowalskiej 105,
• SP nr 1 im. Marii Dąbrowskiej przy ul. Nowowiejskiej 78,
• SP nr 97 im. Jana Brzechwy przy ul. Prostej 16,
• SP nr 61 im. J. Korczaka przy ul. Skarbowców 8,
• LO nr VIII im. Bolesława Krzywoustego przy ul. Zaporoskiej 71,
• Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 63a (Fundacja Ładne
Historie),
• Fundacja Opieka i Troska ul. Kiełczowska 43.

Źródła: www.tuwroclaw.com, bezprawnik.pl
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować