×

Czy wróci obowiązkowa służba wojskowa? PiS zaczyna poważnie to rozważać

PiS ma bardzo ambitne plany, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i obronę naszego kraju. Czy wróci obowiązkowa służba wojskowa? Według nieoficjalnych doniesień może to mieć miejsce już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko partia rządząca wygra wybory.

Ustawa o obronie ojczyzny

Zagrożenie wybuchu III wojny światowej jeszcze nigdy nie było tak duże jak obecnie. Wiąże się to oczywiście z inwazją Rosji na Ukrainę i potencjalnym atakiem na inne państwa, również Polskę.

W związku z sytuacją na Ukrainie, ponad miesiąc temu Sejm przyjął ustawę o obronie ojczyzny, która wejdzie w życie już 23 kwietnia. Ustawa ma zapewnić m.in. zwiększenie wydatków na obronę kraju (3 proc. PKP do 2023 roku), przyspieszenie modernizacji wojska i zwiększenie liczebności Wojska Polskiego do 300 tys.

Nowe przepisy mają także zagwarantować pracę osobom, które zostały powołane do terytorialnej lub zasadniczej służby wojskowej. Zmiany nie będą natomiast obowiązywać osób zatrudnionych na okres próbny lub czas określony, krótszy niż 1 rok.

Wróci obowiązkowa służba wojskowa?

Jednym z punktów ustawy o obronie ojczyzny jest zwiększenie liczebności Wojska Polskiego do 300 tys. Szacuje się, że obecnie nasza armia liczy ok. 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Dysproporcja jest więc ogromna. Wymienione wyżej przepisy zdają się więc mieć zastosowanie tylko w przypadku przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej. Czyżby PiS powoli się do tego przymierzał?

Według nieoficjalnych doniesień medialnych, już po przyszłorocznych wyborach parlamentarnych (jeśli PiS zwycięży) wrócić może obowiązkowa służba wojskowa. Póki co wciąż zaprzecza temu jednak MON. Czas pokaże, czy niebawem nie zmieni swojego stanowiska…

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.planeta.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować