×

Martyna Wojciechowska skomentowała wyprawę na K2: „NIEMOŻLIWE NIE ISTNIEJE”

Martyna Wojciechowska skomentowała wyprawę na K2. Jest pełna podziwu dla ekipy, która tego dokonała i jak sama stwierdziła: „niemożliwe nie istnieje!”. Niestety powrót z najwyższego szczytu Karakorum nie był szczęśliwy dla wszystkich…

Wojciechowska skomentowała wyprawę na K2

Słynna podróżniczka Martyna Wojciechowska nie kryje wzruszenia oraz podziwu dla himalaistów, którzy zdobyli dzisiaj szczyt K2. Ekipa 10 nepalskich himalaistów zdobyła szczyt w trakcie zimy. Dotychczas nikomu się to nie udało. W skład drużyny wchodzili: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma G, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa, Dawa Tenjing Sherpa.

O godzinie 13 (GTM+1, w Polsce była wówczas godzina 17:00) dzielni spinacze zapisali się w historii wspinaczkowej. Martyna w swoich mediach społecznościowych nie kryje podekscytowania:

Jesteśmy właśnie… ŚWIADKAMI HISTORII! Wierzchołek K2 (8.6111 m) został po raz pierwszy ZDOBYTY ZIMĄ! Nepalczycy, Szerpowie dzisiaj pokazali całemu światu, że NIEMOŻLIWE NIE ISTNIEJE! Tuż przed szczytem ekipy zaczekały na siebie, żeby w 10 osób wejść RAZEM. To jest przykład współpracy, można się od nich uczyć!!! Bez Szerpów eksploracja Himalajów i Karakorum nie byłaby w ogóle możliwa, więc dziś dzień Ich triumfu! Ciężko na to zapracowali! Pierwsze próby wejść zimowych zostały podjęte w sezonie 1987/1988 podczas wyprawy kierowanej przez Andrzeja Zawadę. Przez ponad 30 lat góra była niewzruszona. Aż do dzisiaj!

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Martyna Wojciechowska (@martyna.world)

Tragedia w cieniu historycznego zdobycia K2

Niestety obok historycznego momentu pojawia się także tragedia. Sergi Mingote, kierownik sportowy komercyjnej wyprawy Seven Summit Treks zginął niemalże w tym samym czasie, gdy szczyt K2 zdobył zimą zespół 10 Nepalczyków.

Hiszpan Mingote zmarł w wyniku obrażeń od upadku. Wypadek miał miejsce w trakcie drogi zejściowej z obozu 1 na K2. Pomimo błyskawicznej akcji ratunkowej, w której wzięło udział także dwójka Polaków (Magda Gorzkowska i Oswald Rodrigo Pereira), nie udało się go uratować.

O śmierci przyjaciela poinformował jeden z uczestników wyprawy, Chhang Dawa Sherpa:

Niestety straciliśmy Sergio! Najlepszy wspinacz i bardzo dobry przyjaciel. Podczas zejścia z obozu 1 do bazy nagle upadł i spadł do bazy wysuniętej. Alex Gavan, Tamara Lunger i dwójka polskich wspinaczy pomogli mu w ABC, wysłaliśmy zespół medyczny z bazy, ale nie byliśmy w stanie go uratować.

Ekipie wspinaczkowej gratulujemy sukcesu oraz współczujemy straty przyjaciela.

Źródła: www.pudelek.pl, sport.onet.pl, tvn24.pl, sportowefakty.wp.pl, www.marca.com
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Instagram, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij