×

Wigilia dniem wolnym od pracy? Bardzo możliwe, że w przyszłym roku właśnie tak będzie

Do sejmu za sprawą posłów PSL-UED trafił właśnie projekt ustawy, według którego dniami wolnymi od pracy miałyby być Wielki Piątek i Wigilia Bożego Narodzenia. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli ustawa weszłaby w życie, stałoby się to dopiero w kolejnym roku.

Statystyki

Na chwilę obecną tylko niektórzy pracodawcy wprowadzają w Wigilię skrócony dzień pracy, aby umożliwić pracownikom odpowiednie przygotowanie do obchodzenia świąt. Z ankiety przeprowadzonej przez serwis Praca.pl wynika, że w tym roku 24 procent pracowników będzie mogło wyjść tego dnia nieco wcześniej, 11 procent Polaków skończy pracę o 1-2 godziny wcześniej, a 13 procent wyjdzie do domu o 3-4 godziny przed planowanym zakończeniem dnia pracy.

Zdecydowana większość polskich pracowników nie może więc liczyć na wcześniejsze wyjście z pracy w dniu Wigilii.

Jak to wygląda w innych krajach?

Autorzy regulacji zwrócili uwagę również na to, że w Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia nie muszą pracować mieszkańcy wielu krajów europejskich.

Wigilia jest ustanowiona dniem wolnym od pracy na Cyprze, w Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, oraz na Węgrzech.

Drugi dzień Triduum Paschalnego – Wielki Piątek – jest natomiast ustanowiony wolnym od pracy dniem w 15 państwach Unii Europejskiej. Tego dnia nie pracują: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy i Szwedzi.

Wolne a budżet jednostek samorządu terytorialnego

To z pewnością aspekt, który może zaważyć o ostatecznej decyzji dotyczącej dni wolnych w Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia. W uzasadnieniu wskazano jednak, że ustawa nie wpłynie w żaden sposób na budżety jednostek samorządu terytorialnego. Konsekwencją będzie natomiast obniżenie dochodów budżetu Państwa. Jak szacują wnioskodawcy, możliwe jest wystąpienie zmniejszenia wartości z podatku VAT o mniej więcej 600 milionów złotych.

Dni ustatwowo wolne od pracy

Poniżej przedstawiamy dni, które na chwilę obecną są w Polsce ustawowo wolne od pracy:

– 1 stycznia – Nowy Rok,
– 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
– pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
– drugi dzień Wielkiej Nocy,
– 1 maja – Święto Państwowe,
– 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
– pierwszy dzień Zielonych Świątek,
– dzień Bożego Ciała,
– 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
– 1 listopada – Wszystkich Świętych,
– 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
– 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
– 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia oraz niedziele.

Czy do tej listy dojdzie jeszcze Wielki Piątek i Wigilia Bożego Narodzenia? Jak myślicie?

Może Cię zainteresować