×

W ile osób spędzimy Wigilię? Pojawił się nowy projekt obostrzeń na święta

W walce z koronawirusem rząd zdecydował się na ograniczenie liczby gości na święta. Wigilia do 5 osób? Tak wynika z nowego rozporządzenia opublikowanego przez rząd.

„Etap stabilizacji”

W sobotę (21 listopada) szef rządu przedstawił długofalowy plan znoszenia obostrzeń w gospodarce i życiu społecznym. Premier zapowiedział podczas konferencji prasowej, że w ramach „etapu odpowiedzialności” pod koniec przyszłego tygodnia działalność będą mogły wznowić wszystkie sklepy w galeriach handlowych. Nadal jednak zamknięte pozostaną szkoły, placówki kultury, restauracje i siłownie.

Natomiast 28 grudnia ma rozpocząć się „etap stabilizacji”. Oznacza to powrót do stref: czerwonej, żółtej i zielonej. Jednak w przypadku gwałtownego wzrostu liczby zakażeń, rząd wciąż może wprowadzić narodową kwarantannę.

Co w takim razie ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia? O tym także wspomniał Mateusz Morawiecki podczas sobotniej konferencji:

Chcę zaapelować już dzisiaj, aby to były spotkania w gronie małych rodzin, czyli tych, z którymi mieszkamy. Tak, by nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre mogą później okazać się restrykcje

– oznajmił szef rządu. Podkreślił przy tym, że kluczową kwestią jest ograniczenie kontaktów społecznych w trakcie świąt.

Wigilia do 5 osób?
Twitter

Wigilia do 5 osób?

Premier nie poinformował jednak, w jak licznym gronie będziemy mogli spotkać się przy wigilijnym stole. Odpowiedź na to pytanie znalazła się w projekcie rządowego rozporządzenia w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

W projekcie czytamy, iż od 28 listopada do 27 grudnia możliwa będzie organizacja imprez i spotkań „do pięciu osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie”.

Co ciekawe, limit ten nie dotyczyłby osób, które wspólnie mieszkają. Oznacza to więc, że rodzina będzie mogła zaprosić na imprezę okolicznościową jeszcze pięciu gości spoza domowników. Póki co projekt rozporządzenia jest konsultowany z ekspertami i może ulec zmianie.

Wigilia do 5 osób
Pixabay
Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, wiadomosci.onet.pl, www.money.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij