×

10 najbrutalniejszych więzień na świecie, które wzbudzają strach nawet wśród samych skazanych

Każdy pokłada jakieś nadzieje w wymiarze sprawiedliwości i systemie więziennictwa. Jednak w większości placówek perspektywa reformy jest raczej wątpliwa, a samą atmosferę więzienia można delikatnie określić jako nerwową. Okrutne warunki stworzone przez przebywających tam więźniów sprawiają, że takie miejsca lepiej omijać szerokim łukiem dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

W najgorszych więzieniach na świecie dotrwanie do końca wyroku praktycznie graniczy z cudem. Przedstawiamy wam 10 najbrutalniejszych więzień na świecie.

#10 Więzienie San Quentin

San Quentin Prison

Więzienie San Quentin powstało w 1852 roku i jest najstarszym więzieniem w Kalifornii. Choć w budynku znajduje się komora gazowa, egzekucje wykonywane są przez zastrzyk. Przemoc jest na porządku dziennym, jednak szczególnie głośny incydent miał miejsce w 2006 roku. Ataki na tle rasowym doprowadziły do śmierci dwóch więźniów i stu rannych. Oprócz tego raporty wspominają o potwornych, wręcz nieludzkich warunkach.

#9 Więzienie Bang Kwang

YouTube

Placówka znajduje się w Bangkoku i jest nazywana tamtejszym Hiltonem. Z pewnością jest to miejsce, od którego wszyscy wolą trzymać się z daleka. Zła sława tajlandzkich więzień istnieje nie bez powodu. Przeludnione cele, z których więźniowie są wypuszczani na zaledwie dwie godziny, martwi współwięźniowie, głód i tortury to codzienność w Bang Kwang.

#8 Więzienie na Rikers Island

Rikers Island, East River, Bronx NYC

Całe dziedzictwo przemocy Nowego Jorku znajduje się właśnie w Rikers Island. Byli pracownicy wyjawili, że sami bali się tam pracować przez przemoc i mordy, których byli świadkami każdego dnia. Z tego właśnie powodu, dziś jest to jedno z najbardziej rygorystycznych więzień na świecie.

#7 Więzienie na Alcatraz Island

Alcatraz

Więzienie znajdujące się u wybrzeży San Francisco zostało zamknięte wiele lat temu, warto jednak o nim wspomnieć. Właśnie w Alcatraz wyrok odsiadywali jedni z najniebezpieczniejszych przestępców jak choćby Al Capone. Placówka została zamknięta w 1963 roku ze względu na fatalną reputację i zbyt wysokie koszty utrzymania.

#6 Kompleks ADX-Florence Supermax

SuperMax (ADX) Federal Prison

Kompleks zlokalizowany w Kolorado ma na celu utrzymanie najgorszych więźniów w całkowitej separacji od społeczeństwa. W 2012 roku wpłynął pozew, że warunki tam panujące sprzyjają nadużyciom i torturom.

#5 Więzienie La Sante

angle prison Santé

Znajdujące się między 13 a 14 dzielnicą Paryża, więzienie jest tak brutalne, że wielu skazańców woli odebrać sobie życie niż odsiedzieć swoją karę. W 1999 roku miało miejsce masowe samobójstwo 124 więźniów. Hierarchia panująca między więźniami sprawiła, że ze swoich cel wypuszczani są tylko na cztery godziny dziennie.

#4 Więzienie Diyarbakir

YouTube

Warunki w tym tureckim więzieniu są określane po prostu jako nieludzkie. Na reputacji placówki cieniem kładzie się także więzienie dzieci. Trudno stwierdzić czy to więźniowie czy sami strażnicy są bardziej brutalni.

#3 Więzienie La Sabanete

YouTube

W tym wenezuelskim więzieniu wolelibyście się nie znaleźć. Obiekt może pomieścić 15000 co jednak nie przeszkadza władzom umieścić tam 25000 osób. Przemoc, brutalne incydenty, a nawet strzelaniny to chleb powszedni.

#2 Więzienie Tadmor

YouTube

Wojskowe więzienie w Syrii znane jest jako jedno z najbardziej opresyjnych miejsc na świecie. Amnesty International stwierdziło, że „każdy aspekt został tam stworzony z myślą o dehumanizacji osób, które się tam znajdują”. Z czasem jest tam coraz gorzej.

#1 Więzienie Carandiru

YouTube

Brazylia. Lepiej chyba dostać wyrok śmierci niż trafić do Carandiru. Oprócz przemocy i częstych masakr z użyciem broni jeden z pięciu więźniów otrzymał pozytywny wynik testów HIV.

Może Cię zainteresować

zamknij