×

8 zaskakujących rzeczy, które wydarzą się w krótkim czasie po śmierci królowej Elżbiety II

Brytyjska rodzina królewska budzi niezaprzeczalną fascynację. Ludzie na całym świecie są ciekawi, jak wygląda życie jednej z ostatnich monarchii i chętnie poznają szczegóły dotyczące ich codzienności. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszy się tajemnicza królowa Elżbieta II.

Królowa Elżbieta II jest nie tylko najdłużej panującym monarchą, ale także najstarszym. Choć trudno sobie wyobrazić, że może jej po prostu nie zabraknąć, wszyscy jesteśmy śmiertelnikami. Brytyjska królowa ma już 91 lat, więc nieuniknione w końcu nadejdzie.

Wielka Brytania jest jednak przygotowana na taką możliwość. Wszystko jest już zaplanowane, a oto 10 rzeczy, które wydarzą się po śmierci królowej Elżbiety II.

#1 Pierwsza osoba

Theresa May

Zanim wiadomość o śmierci królowej zostanie podana do wiadomości publicznej, pierwszą osobą, która się o tym dowie będzie premier Wielkiej Brytanii. Wtedy obowiązkiem premiera jest powiadomienie liderów krajów należących do Wspólnoty.

#2 Książe Karol zostanie królem

Prince Charles II

Dość oczywista sprawa, gdyż tron nigdy nie może pozostać bez monarchy. Książe zostanie ogłoszony królem Karolem III. Tradycja mówi, że dzień śmierci królowej jest dniem wstąpienia na tron dziedzica. Oprócz ceremonii, obowiązkiem nowego króla jest odwiedzenie stolic trzech części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

#3 Wszystkie pieniądze się zmienią

pounds

Na wszystkich brytyjskich banknotach widnieje wizerunek królowej Elżbiety II. Po jej śmierci jednak korona przejdzie do księcia Karola i to on pojawi się na brytyjskiej walucie. Kraj na zmianę ma zaledwie 10 dni.

Również inne kraje wykorzystujące wizerunek królowej na banknotach będą musiały dostosować się do zmian, w tym Australia, Kanada, Indie, Nowa Zelandia i 48 innych krajów.

#4 Pałac Buckingham w czerni

The Queen & Prince Phillip

Wiadomość oczywiście będzie rozpowszechniona na całym świecie za pośrednictwem mediów, nie może jednak zabraknąć tradycji. W słynnym Pałacu Buckingham zagości czerń. Na bramie zawisną czarne oznaczenia na znak żałoby.

Nie tylko rodzina królewska będzie nosić czerń. Również reporterzy mają w ten sposób okazać szacunek.

#5 Media pogrążone w żałobie

BBC

BBC to najpopularniejszy nadawca telewizyjny w Wielkiej Brytanii. Jest nie tylko odpowiedzialny za rozpowszechnienie wiadomości o śmierci królowej Elżbiety II w pierwszej kolejności, ale ma również obowiązek zmienić przewidywany program. Wszystkie komedie i inne zabawne transmisje zostaną usunięte z harmonogramu.

#6 12 dni żałoby

London Terror Attack .... UK & Another Day Of Mourning .... The New Normal Worldwide

Wielka Brytania będzie pogrążona w żałobie przez 12 dni razem z innymi krajami należącymi do Wspólnoty. W tym czasie wiele miejsc pozostanie zamknięte, a pracownicy zostaną wysłani do domu, by oddać się żałobie.

#7 Pogrzeb odbędzie się 9 dni po śmierci

The Queen in the 1902 State Landau

Ceremonia odbędzie się o godzinie 11. W dniu pogrzebu nawet praca giełdy zostanie zawieszona, a sam dzień będzie uznany za święto państwowe. Ciało królowej do pogrzebu będzie znajdowało się w Westminster Hall, gdzie żałobnicy będą mogli okazać jej szacunek.

Na wypadek śmierci królowej poza granicami kraju, przygotowane są alternatywne środki transportu, by jak najszybciej sprowadzić ją z powrotem do Wielkiej Brytanii.

#8 Ostatni spoczynek

Windsor Castle

Ciało królowej zostanie złożone w krypcie w Zamku Windsor. Tam również odbędzie się druga ceremonia, w której będzie uczestniczyć tylko najbliższa rodzina.

Może Cię zainteresować

zamknij