×

WHO przestrzega Europę. „Do lutego umrze kolejnych pół miliona ludzi”

Na Starym Kontynencie w ostatnich tygodniach lawinowo wzrasta liczba zakażeń koronawirusem. WHO przestrzega Europę i apeluje, by zmienić taktykę walki z wrogiem.

WHO przestrzega Europę

Rok temu cały świat z ogromną nadzieją czekał na wprowadzenie szczepionek na covid. Dziś wiemy już, że nie rozwiązały one problemu. W Europie w ostatnich tygodniach lawinowo rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Wystarczył tydzień, by liczba infekcji wzrosła o ok. 6 proc. Oznacza to o 1,8 mln. zakażeń koronawirusem więcej niż w ubiegłym tygodniu.

WHO przestrzega Europę
Twitter

Gwałtowne pogorszenie sytuacji epidemicznej na Starym Kontynencie mocno zaniepokoiło WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).

Powinniśmy inaczej reagować na wzrost zakażeń i lepiej zapobiegać nowym przypadkom COVID-19

– powiedział podczas konferencji prasowej szef WHO na Europę Hans Kluge, zauważając, że należy zwiększyć wysiłki i zmienić taktykę walki z koronawirusem.

Jeżeli nie podejmiemy żadnych działań, do lutego przyszłego roku będziemy mieli kolejne pół miliona zgonów na COVID-19

– dodał.

WHO przestrzega Europę
Twitter

WHO zaznacza, że to, co dzieje się w Europie mimo dostępności szczepionek, powinno być sygnałem ostrzegawczym dla reszty świata.

Prawie 16 tys. zakażeń w Polsce

To, że sytuacja epidemiczna drastycznie się pogarsza, doskonale widać na przykładzie Polski. Kolejne dni przynoszą kolejne rekordy zakażeń. Wczoraj po raz pierwszy od początku czwartej fali odnotowano ponad 15 tys. zakażeń. Dzisiaj dobowy przyrost zakażeń jest jeszcze większy. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 904 nowych, potwierdzonych przypadkach koronawirusa. To wzrost o blisko 70 procent względem ubiegłego tygodnia.

Nowe i potwierdzone przypadki koronawirusa pochodzą z województw: mazowieckiego (3376), lubelskiego (2077), śląskiego (1152), wielkopolskiego (1032), łódzkiego (1030), podlaskiego (969), małopolskiego (911), pomorskiego (894), dolnośląskiego (816), zachodniopomorskiego (783), podkarpackiego (715), warmińsko-mazurskiego (614), kujawsko-pomorskiego (592), opolskiego (289), świętokrzyskiego (272), lubuskiego (250).

Natomiast 132 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 39 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 113 osób.

WHO przestrzega Europę
Twitter

Dla porównania – tydzień temu odnotowano 9387 nowych zakażeń i 102 zgony. Rzecznik rządu Piotr Mueller nie ma złudzeń. Uważa, że dynamika zakażeń w najbliższym czasie nie będzie zwalniać. Jak przyznał, rządzący biorą pod uwagę jeden kontrowersyjny pomysł…

Ułatwienie pracodawcy weryfikacji, czy dana osoba jest narażona na zakażenie i ewentualne przesuniecie jej na inne stanowisko, ale z zachowaniem płacy, to wariant, który jest w tej chwili branży pod uwagę.

– mówi rzecznik.

Jak dotąd w Polsce wykonano łącznie 39 299 459 szczepień. 20 018 204 to osoby w pełni zaszczepione.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

zamknij