×

Warszawa wchodzi do żółtej strefy. Ograniczenia będą tam wyjątkowo dotkliwe!

Warszawa wchodzi do żółtej strefy na 99%! Jest już niemal pewne, że stolica kraju i siedziba władz państwowych zostanie uznana za strefę szczególnie zagrożoną pandemią. Razem z nią wiele innych miast.

Rekord zakażeń w Polsce

7 października dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce przekroczyła psychologiczną granicę 3 tysięcy. Tego dnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażenia, które wykryto u 3 003 osób. To najwyższy dobowy wzrost zakażeń od początku epidemii wirusa SARS-CoV-2 w naszym kraju. Rekordowy pułap osiągnęła też liczba zgonów. W ciągu minionej doby z powodu Covid-19 zmarło 75 osób.

Co gorsza, wśród lekarzy oraz większości Polaków dominuje pogląd, że w rzeczywistości liczba zakażonych może być dużo wyższa, odkąd minister zdrowia uzależnił wydawanie skierowania na test od wystąpienia czterech głównych objawów zakażenia. A u wielu chorych nie występuje pełne spektrum. W tej sytuacji nie mają nawet szansy zorientować się, że są chorzy i stanowią potencjalne źródło zagrożenia dla innych.

Niepokojące jest również to, że pandemia straciła swój dotychczasowy ogniskowy charakter. Od pewnego czasu wirus rozprzestrzenia się w sposób chaotyczny, co przyznaje nawet Ministerstwo Zdrowia. Resort uspokaja jednak, że jeszcze na jakiś czas miejsc w szpitalach wystarczy.

Jak pocieszał na konferencji prasowej rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz:

Na dziś bufor łóżkowy jeszcze jest. Nie czekamy, tylko działamy wyprzedzająco. Decyzją ministra zdrowia przygotowujemy się do wdrożenia 16 szpitali koordynacyjnych, które będą poświęcone jako szpitale trzeciego poziomu do opieki nad pacjentami covidowymi. Pozytywną informacją jest liczba o ilości wykonanych testów. Świadczy to o tym, że jesienna strategia testowania się sprawdza. Oprócz przykrej statystyki zakażonych mamy też ponad tysiąc osób, które ozdrowiały. W najbliższych dniach liczba ozdrowieńców może być podobna, bowiem po 10 dniach osoby zakażone bezobjawowo opuszczają kwarantannę.

Andrusiewicz ujawnił, że resort rozważa przywrócenie szpitali jednoimiennych:

Same łóżka i respiratory nie poradzą sobie z wirusem. Ukierunkowujemy działania, żeby w każdym szpitalu jednoimiennym nie brakło personelu. Jutro minister zdrowia przedstawi dokładne umiejscowienie szpitali jednoimiennych.

Warszawa wchodzi do żółtej strefy

Rzecznik MZ przyznał, że resort kończy już opracowanie list powiatów i miast, które zostaną od soboty włączone do stref czerwonych i żółtych. W tej drugiej grupie niemal na pewno znajdzie się Warszawa:

Na 99 proc. Warszawa znajdzie się w żółtej strefie. Będzie bardzo dużo miast.

Włączenie do strefy podwyższonego ryzyka stolicy państwa i siedziby najwyższych władz może wiązać się z niedogodnościami. W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje.

Pozostaje otwarte pytanie, czy te obostrzenia powinny objąć także posiedzenia Parlamentu, komisji sejmowych czy obrady Rady Ministrów..? A co, jeśli jakaś niezadowolona grupa zawodowa, np. górnicy czy rolnicy postanowią urządzić w Warszawie demonstrację, czy ich też obejmie nakaz zachowywania 4-metrowego odstępu?

Oprócz tego od soboty ulegnie zmianie limit osób przebywających w klubach fitness do jednej na 7 m kw. W kinach pula biletów zostanie ograniczona do 1/4. Za niestosowanie się do obostrzeń będą grozić wysokie mandaty.

Jak zapowiedział Andrusiewicz:

Jeżeli ktokolwiek będzie egoistą i nie będzie stosować się prawa, będą mandaty. Jesteśmy w tej fazie, gdzie liczba zakażeń gwałtownie rośnie i musimy też sami dbać o stan naszego zdrowia.

Ministrowie, posłowie i prezes PiS też zostaną objęci tymi restrykcjami..?

Źródła: wiadomosci.onet.pl, wiadomosci.gazeta.pl, www.popularne.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij