×

W nocy w Polsce spadł śnieg! „Prawdziwa zima w maju?”

W Polsce spadł śnieg. W niektórych regionach kraju zrobiło się biało. Choć biały puch już topnieje, to warunki drogowe mogą być trudne.

W Polsce spadł śnieg

W nocy z poniedziałku na wtorek w niektórych regionach kraju początkowo padał deszcz. Następnie zrobiło się zupełnie biało. Szczególnie na Dolnym Śląsku, Suwalszczyźnie, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu.

Zima w maju.

– piszą Reporterzy 24.

Na Warmii i Mazurach spadło od 1 do 5 centymetrów. W związku z tym warunki na drogach mogą być trudne.

Synoptycy ostrzegają także przed przymrozkami w nocy z wtorku na środę do -1 st. C. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przymrozki wystąpią na całym obszarze województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego oraz na południu dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego.

Ciężka noc dla strażaków

Jak poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego PSP, starszy kapitan Krzysztof Batorski, ostatniej nocy mieli oni blisko 400 interwencji związanych z warunkami atmosferycznymi:

Silny wiatr i intensywne opady deszczu sprawiły, że strażacy wyjeżdżali do tych zdarzeń 378 razy. Usuwali powalone drzewa, nadłamane konary, a także wypompowywali wodę.

Burze nad regionem łódzkim spowodowały szkody w powiecie łaskim. Całkowicie zerwany został dach jednego z domów. Uszkodzenia odnotowano także na sześciu budynkach gospodarskich.

Pierwszy dzień Zimnych Ogrodników

Zimni Ogrodnicy to zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla środkowej Europy. W połowie maja następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i w tych dniach możemy spodziewać się napływu zimnego powietrza z obszarów polarnych.

Skąd jednak wzięła się nazwa? Pochodzi ona od patronów poszczególnych dni. Zimni Ogrodnicy to:

  • św. Pankracy (12 maja),
  • św. Serwacy (13 maja),
  • św. Bonifacy (14 maja),
  • zimna Zośka – św. Zofia (15 maja).

15 maja wspomina się też świętego Izydora, zwanego Oraczem, który jest patronem rolników, a także orędownikiem w czasie suszy.

Według przysłów i obserwacji ludowych ten okres to ostatnie dni wiosennych przymrozków. To bardzo ważna informacja dla ogrodników i botaników. Po tych dniach chłód jeszcze może się nasilać, ale nie w takim stopniu, by stwarzać zagrożenie dla roślin.

W Polsce spadł śnieg
Pogodynka
W Polsce spadł śnieg
Twitter
W Polsce spadł śnieg
Twitter

Źródła: www.fakt.pl, pogodynka.pl

Może Cię zainteresować