×

Urodziły się zrośnięte głowami. Jak wyglądają mając 5 lat?

Abby i Erin urodziły się jako bliźnięta syjamskie, zrośniętymi główkami. Lekarze dawali im małe szanse na przeżycie. Jednak zdarzył się cud. Mimo ryzykownej operacji udało się pomyślnie rozdzielić dziewczynki.

Zagrożona ciąża – bliźniaki syjamskie

Delaney TwinsDelaney Twins Heather i Riley Delaney  byli szczęśliwą rodziną mieszkająca w Mooresville w Północnej Karolinie. Wiadomość o ciąży była dla nich szczególną radością. Po krótkim czasie okazało się, że los obdarzył ich podwójnym szczęściem, Heather była w ciąży bliźniaczej. Gdy kobieta była w 11 tygodniu ciąży dowiedziała się, że jej ciąża jest zagrożona, gdyż nosi pod sercem bliźniaczki syjamskieDzieci połączone były główkami, co sprawiało, że rokowania były słabe, a operacja rozłączenia ich w przyszłości bardzo skomplikowana. Kobieta wiedziała, że cudem będzie, jeśli uda im się wystarczająco długo razem przetrwać, aby doczekać do chwili narodzin.

Narodziny bliźniaczek syjamskich

24 lipca 2016 roku Heather Delaney  trafiła na porodówkę, będąc w zaledwie 30 tygodniu ciąży. Poród był bardzo ciężki i skomplikowany. Życie kobiety było zagrożone. Heather dostała wylewu i straciła dużo krwi, cudem udało jej się przeżyć. Dziewczynki Erin i Abby przyszły na świat przez cesarskie cięcie. Po narodzinach przeprowadzono dziewczynkom badania i okazało się, że mają wykształcone wszystkie organy oddzielne, dzięki czemu próba rozłączenia ich mogła być brana pod uwagę, choć obaczona jest z bardzo dużym ryzykiem.  Główki dziewczynek były całkowicie zespolone, a połączenie sięgało głęboko w tkankę mózgową. Lekarze byli szczególnie zaniepokojeni faktem, że dzieci mają wspólną zatokę strzałkową, która odpowiada za przenoszenie krwi z mózgu do serca.

Rozdzielenie bliźniaczek

Kiedy Abby i Erin miały 10 miesięcy, Heather Delaney i jej mąż Riley zdecydowali się na operację ich rozdzielenia. Rodzice mieli świadomość związanego z tym ryzyka, z drugiej strony wiedzieli, że jest to jedyna szansa dla ich córek na normalne życie. Miejscem przeprowadzenia operacji był szpital Philadelphia Children’s Hospital. Operacja trwała 11 godzin, brało w niej udział 30 lekarzy. Niezwykle skomplikowana operacja wiązała się między innymi z rozdzieleniem krwioobiegów bliźniaczek. Pomimo wszelkich trudności operacja zakończyła się powodzeniem. Po operacji Abby i Erin przez kolejne 5 miesięcy pozostały w szpitalu, a w listopadzie 2017 roku bliźniaczki trafiły do domu, gdzie cała rodzina mogła wreszcie rozpocząć wspólne życie.

„Mając na uwadze to co przeszły, są bardzo szczęśliwymi dziewczynkami”

– powiedziała ich mama, Heather Delaney.

Erin i Abby cały czas są pod szczególną opieką lekarską i terapeutyczną, dzięki czemu osiągają niesamowite postępy. Heather – mama bliźniaczek, prowadzi bloga, gdzie opisuje ich codzienne sukcesy.

„Nie mieliśmy żadnych oczekiwań . Fakt, że radzą sobie tak dobrze, jak są, jest dla nas niesamowity. Fajnie jest patrzeć, jak dorastają, zmieniają się”. – mówi Heather Delaney

W tym roku dziewczynki skończyły 5 lat

Bliźniaki syjamskie trafiają się raz na sto tysięcy urodzeń. Pisaliśmy wcześniej o bliźniaczkach Abby i Brittany Hensel.

Źródła: www.msn.com, delaneytwins.weebly.com, parenting.pl

Może Cię zainteresować