×

Urodziły się zrośnięte głowami. Jak wyglądają mając 5 lat?

Abby i Erin urodziły się jako bliźnięta syjamskie, zrośniętymi główkami. Lekarze dawali im małe szanse na przeżycie. Jednak zdarzył się cud. Mimo ryzykownej operacji udało się pomyślnie rozdzielić dziewczynki.

Zagrożona ciąża – bliźniaki syjamskie

Delaney TwinsDelaney Twins Heather i Riley Delaney  byli szczęśliwą rodziną mieszkająca w Mooresville w Północnej Karolinie. Wiadomość o ciąży była dla nich szczególną radością. Po krótkim czasie okazało się, że los obdarzył ich podwójnym szczęściem, Heather była w ciąży bliźniaczej. Gdy kobieta była w 11 tygodniu ciąży dowiedziała się, że jej ciąża jest zagrożona, gdyż nosi pod sercem bliźniaczki syjamskieDzieci połączone były główkami, co sprawiało, że rokowania były słabe, a operacja rozłączenia ich w przyszłości bardzo skomplikowana. Kobieta wiedziała, że cudem będzie, jeśli uda im się wystarczająco długo razem przetrwać, aby doczekać do chwili narodzin.

kobieta w ciąży, ciąża bliźniacza
Delaney Twins

Narodziny bliźniaczek syjamskich

24 lipca 2016 roku Heather Delaney  trafiła na porodówkę, będąc w zaledwie 30 tygodniu ciąży. Poród był bardzo ciężki i skomplikowany. Życie kobiety było zagrożone. Heather dostała wylewu i straciła dużo krwi, cudem udało jej się przeżyć. Dziewczynki Erin i Abby przyszły na świat przez cesarskie cięcie. Po narodzinach przeprowadzono dziewczynkom badania i okazało się, że mają wykształcone wszystkie organy oddzielne, dzięki czemu próba rozłączenia ich mogła być brana pod uwagę, choć obaczona jest z bardzo dużym ryzykiem.  Główki dziewczynek były całkowicie zespolone, a połączenie sięgało głęboko w tkankę mózgową. Lekarze byli szczególnie zaniepokojeni faktem, że dzieci mają wspólną zatokę strzałkową, która odpowiada za przenoszenie krwi z mózgu do serca.

Erin i Abby, bliźniaczki syjamskie
Delaney Twins

Rozdzielenie bliźniaczek

Kiedy Abby i Erin miały 10 miesięcy, Heather Delaney i jej mąż Riley zdecydowali się na operację ich rozdzielenia. Rodzice mieli świadomość związanego z tym ryzyka, z drugiej strony wiedzieli, że jest to jedyna szansa dla ich córek na normalne życie. Miejscem przeprowadzenia operacji był szpital Philadelphia Children’s Hospital. Operacja trwała 11 godzin, brało w niej udział 30 lekarzy. Niezwykle skomplikowana operacja wiązała się między innymi z rozdzieleniem krwioobiegów bliźniaczek. Pomimo wszelkich trudności operacja zakończyła się powodzeniem. Po operacji Abby i Erin przez kolejne 5 miesięcy pozostały w szpitalu, a w listopadzie 2017 roku bliźniaczki trafiły do domu, gdzie cała rodzina mogła wreszcie rozpocząć wspólne życie.

bliźniaki syjamskie
Delaney Twins

„Mając na uwadze to co przeszły, są bardzo szczęśliwymi dziewczynkami”

– powiedziała ich mama, Heather Delaney.

Erin i Abby cały czas są pod szczególną opieką lekarską i terapeutyczną, dzięki czemu osiągają niesamowite postępy. Heather – mama bliźniaczek, prowadzi bloga, gdzie opisuje ich codzienne sukcesy.

„Nie mieliśmy żadnych oczekiwań . Fakt, że radzą sobie tak dobrze, jak są, jest dla nas niesamowity. Fajnie jest patrzeć, jak dorastają, zmieniają się”. – mówi Heather Delaney

bliźniaczki syjamskie w szpitalu
Delaney Twins

W tym roku dziewczynki skończyły 5 lat

bliźniaczki syjamskie
Delaney Twins

Bliźniaki syjamskie trafiają się raz na sto tysięcy urodzeń. Pisaliśmy wcześniej o bliźniaczkach Abby i Brittany Hensel.

Źródła: www.msn.com, delaneytwins.weebly.com, parenting.pl

Może Cię zainteresować

zamknij