×

Testy na koronawirusa. Od wczoraj obowiązują ważne zmiany

Od wczoraj testy na obecność koronawirusa w naszym organizmie mogą zlecać nasi lekarze rodzinni  poprzez specjalną internetową aplikację. Dzięki temu cały proces – przynajmniej w teorii – ma być szybszy i efektywniejszy. Już jednak w internecie pojawiły się screeny sugerujące, że program nie do końca działa tak jak powinien.

Testy na koronawirusa przez aplikację

Jak poinformował w piątek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz:

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w ramach aplikacji gabinetowej na stronie gabinet.gov.pl funkcjonalność kierowania na testy związane z koronawirusem dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Jesień będzie trudna

Jest to część szerszej jesiennej strategii działań przygotowanej przez nowego ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. Chce on za wszelką cenę zwiększyć wydajność lekarzy w kwestii przyjmowania i leczenia pacjentów, także m. in. dzięki uruchomieniu powyższej aplikacji. Minister nie ma bowiem wątpliwości (podobnie jak inni eksperci), że jesień będzie bardzo trudnym okresem w walce z epidemią. Wynika to z tego, że oprócz przypadków koronawirusa lekarze będą się musieli zmierzyć również z licznymi przypadkami sezonowej, jesiennej grypy i zwykłymi przeziębieniami. Często nie sposób będzie je odróżnić od przypadków COVID. Aplikacja ma tutaj pomóc lekarzom pracować możliwie szybko i sprawnie.

Podejrzenia i problemy

Jednak na Twitterze Ministerstwa Zdrowia już teraz pojawiło się wiele komentarzy osób obawiających się, że rządowi niekoniecznie chodzi o polepszenie i zwiększenie dostępności testów na koronawirusa. Niektórzy obawiają się, że chodzi o polepszenie statystyk, dzięki temu, że testów – wbrew temu co twierdzi ministerstwo – będzie się wykonywało mniej, a nie więcej. Podejrzenia te wynikają z tego, że aplikacja udostępniona przez rząd nie zawsze działa tak jak powinna. Dowodzą tego screeny wrzucane w sieci przez lekarzy.

Aplikacja nie oznacza załatwienie testu zdalnie?

Prawdopodobnie mylą się również ci, którzy myślą, że skoro mowa o internetowej aplikacji, to kontakt osobisty nie będzie konieczny, a wszystko z lekarzem zostanie załatwione przez telefon/internet. Co prawda już teraz apelują o to niektórzy medycy, ale na tę chwilę nie wiadomo nic o tym, aby wraz z wprowadzeniem aplikacji minister pozwolił lekarzom wszystko załatwiać z pacjentem zdalnie. Być może jednak na dniach to się zmieni.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, www.bankier.pl, twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij