×

Te napoje szkodzą w upalne dni. Lepiej ich nie pij

Pieczenie, rumień, bolesne pęcherze, wypryski – tak może się skończyć kąpiel słoneczna po wypiciu naparów na ogół uważanych za zdrowe. Warto wiedzieć, że te napoje szkodzą w upalne dni.

Drogocenna moc ziół

Dużo się mówi o dobroczynnym działaniu ziół. Ci, którzy wiedzą, jak z nich umiejętnie korzystać, mogą uniknąć łykania wielu medykamentów. Picie ziołowych naparów uzupełnia witaminy i mikroelementy, których może nam brakować na co dzień, pomaga zadbać nie tylko o zdrowie, ale i o urodę. Trzeba jednak pamiętać, że lepsze jest wrogiem dobrego, a z ziołami, jak ze wszystkim, można przesadzić.

Pewne preparaty ziołowe mogą okazać się szkodliwe, jeśli wypijemy je w letnie, upalne dni, a potem będziemy się oddawać słonecznym kąpielom. To dlatego, że substancje chemiczne zawarte w niektórych ziołach sprawiają, że nasza skóra jest bardziej wrażliwa na promieniowanie słoneczne. Mogą wystąpić wypryski fotoalergiczne albo fototoksyczne – pieczenie, swędzenie, rumień, bolesne pęcherze. Przykre dolegliwości mogą nam towarzyszyć nawet przez kilka dni. By tego uniknąć, latem, gdy przebywamy na słońcu, warto pomijać kilka naparów ziołowych.

Te napoje szkodzą w upalne dni

O drogocennych właściwościach dziurawca mówi się dużo. Pijemy go, gdy boli brzuch i doskwierają nam bóle miesiączkowe. Ale jeśli planujesz opalanie, lepiej unikaj tego naparu. Dziurawiec zawiera również hiperycynę, która ma działanie fotouczulające.

Podobnie jest w przypadku nagietka lekarskiego, często zalecanego w chorobie wrzodowej żołądka. I chociaż nagietek, jako składnik maści, łagodzi stany zapalne skóry, w połączeniu z nadmierną ekspozycją na słońce może wywołać reakcję alergiczną.

Te napoje szkodzą w upalne dni
Pixabay

Ryzykowne jest także stosowanie olejku z bergamotki. Chociaż ta roślina odkaża skórę i zwalcza grzybicę, w czasie opalania może powodować wysypkę lub trwałe przebarwienie.

Nie oznacza to jednak, że latem powinniśmy rezygnować z ziół. Warto przygotować np. mrożoną herbatę miętowo-rumiankową z dodatkiem miodu. Mięta działa rozkurczowo, rumianek koi nerwy. Herbata z tych ziół to świetna alternatywa dla napojów gazowanych i mocno słodzonych. Tak samo jak herbata z lawendy, która ma właściwości uspokajające i wyciszające.

Te napoje szkodzą w upalne dni
Pixabay

Do ulubionego naparu możemy dodać kostki lodu, liście mięty i plasterki cytryny. W ten sposób ugasimy pragnienie, przy okazji wspomagając nasz organizm.

Te napoje szkodzą w upalne dni
Pixabay
Źródła: www.o2.pl, allegro.pl
Fotografie: www.pexels.com

Może Cię zainteresować

zamknij