×

Tajemnicze smugi na niebie. Co to za zjawisko? Gdzie można je obserwować?

To nie UFO, choć takie wrażenie mogli odnieść niektórzy obserwatorzy. Tajemnicze smugi na niebie, które pojawiły się minionej nocy nad Białymstokiem, to tzw. pociąg Elona Muska. Spektakularne zjawisko można również zaobserwować nad pozostałymi częściami Polski, m.in. w Warszawie.

Tajemnicze smugi na niebie – uchwycił je jeden z mieszkańców Białegostoku

Tajemnicze smugi światła, rozbłyskujące na rozgwieżdżonym niebie, jednych mogły zachwycić, innych przerazić. To niecodzienne zjawisko można było zaobserwować nad Białymstokiem przez kilka minionych nocy. O co chodzi?

Zagadkowe smugi, przypominające spadające gwiazdy, to satelity Starlink, tworzące tzw. pociąg Elona Muska [amerykański przedsiębiorca i filantrop, dyrektor generalny SpaceX – przyp. red.].

Poniższe nagranie pokazuje, jak wygląda zjawisko w zwolnionym tempie i wyjaśnia przy okazji jego potoczną nazwę:

Ten widok to coś pomiędzy spadającymi gwiazdami i przelotem zaprzęgu św. Mikołaja. Nocą 17 kwietnia, kosmiczny pociąg nad Polską zauważył Białostocczanin. Przez kilka minionych nocy zjawisko było dostrzegalne nad województwem podlaskim, ale i w wielu innych częściach Polski.

Kosmiczny pociąg nad Polską

Kosmiczny pociąg Elona Muska wyjaśnia obecność dziwnego zjawiska, ale wciąż brzmi zagadkowo.

SpaceX, którego założycielem jest Elon Musk, to przedsiębiorstwo kosmiczne, które powstało w 2002 roku, by zrewolucjonizować kosmiczne technologie. Główny cel przedsiębiorstwa? Osiedlenie ludzi na innej planecie. Dlatego SpaceX projektuje, buduje i wystrzeliwuje zaawansowane rakiety i statki kosmiczne.

Pierwszą serię satelitów z tzw. pociągu Elona Muska, wystrzelono na orbitę w maju 2019 roku. Docelowo ma ich być aż 42 000! Już w ubiegłym roku niecodzienne widowisko można było obserwować w niektórych miejscach Polski.

Satelity mają dużą jasność wynoszącą ok. 0-1 mag. Są świetnie widoczne z terenów podmiejskich, ale można je dostrzec również w ciemniejszych punktach większych miast. Na ten rok SpaceX zaplanowało 24 misje.

Celem misji jest stworzenie konstelacji na niskiej orbicie (LEO), która w pełnej konfiguracji zapewnić ma dostęp do Internetu w każdym miejscu na Ziemi.

Gdzie zobaczymy zjawisko w najbliższych dniach?

Starlinki nad Polską można śledzić za pośrednictwem platformy FindStarlink. SpaceX podaje na niej szczegółowy harmonogram przelotu satelit nad poszczególnymi miastami świata.

Dzisiaj (w środę 22 kwietnia), widoczne nad naszym krajem będą aż dwa przeloty:

  1. 21.04 – 40 satelitów Starlink, widoczne centralnie “nad nami” (będą lecieć od zachodu)
  2. 22.40 – 6 satelitów Starlink, widoczne na północnym horyzoncie (będą lecieć od zachodu)

Satelity nad Warszawą, prawdopodobnie będą widoczne:

  • 23 kwietnia o 4.06 (przez 5 minut) i 21.37 (przez 6 minut)
  • 24 kwietnia o 3.08 (przez 3 minuty) i 20.37 (przez 6 minut)
  • 25 kwietnia o 3.42 (przez 5 minut) i 21.13 (przez 6 minut)

Jeśli komuś znudziły się seriale lub ma problemy ze snem, obserwacja tak niecodziennego zjawiska na pewno będzie niezwykłym doświadczeniem!

Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Twitter, YouTube

Może Cię zainteresować