×

8 symboli kultu, które bardzo często są błędnie interpretowane, a ich pierwotne znaczenie jest inne

Jest wiele symboli, które kojarzą nam się z konkretnymi symbolami, choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, co oznaczają w rzeczywistości.

Postanowiliśmy przybliżyć wam nieco genezę najpopularniejszych znaków. Wytłumaczenie niektórych z nich może was zupełnie zaskoczyć.

Dwugłowy orzeł

Two headed Eagle?

Obecny herb Rosji narodził się około 4000 r. p.n.e. W hinduistycznych legendach orzeł z dwiema głowami był symbolem równowagi kosmicznej, a w buddyzmie oznaczał moc Buddy. Orzeł pojawia się w wielu kulturach i religiach, zawsze jednak symbolizuje moc i siłę.

Gwiazda Dawida

David's Star

Heksagram z reguły od razu kojarzony z judaizmem. Symbol składa się z dwóch zachodzących na siebie trójkątów, a każdy wierzchołek leży na punktach, które odpowiadają parzystym godzinom na tarczy zegara. Dziś jest symbolem religijnym, jednak pochodzenie jest znacznie starsze. Gwiazda Dawida jest nazywana także gwiazdą Kijuna lub Remfana, a ostatnie nazwy są także określeniem planety Saturn i pochodzą już z VII w. p.n.e.

Róża wiatrów

Prymitywnej wersji róży wiatrów używali już Etruskowie. Pierwsze zapisy świadczą o tym, że składała się z 12 kierunków wiatrów, które były najlepiej znane żeglarzom. W powszechnym użyciu było jednak tylko 8. Z czasem zaczęto podążać za 12, aż w końcu w XVIII w. ukształtowało się obecne 16.

Kielich Higiei

Najstarsza apteka

Oczywiście każdy z nas kojarzy ten symbol, w końcu widnieje prawie na każdej aptece. Zastanawialiście się kiedyś co ma wspólnego kielich opleciony wężem z lekarstwami? Logicznie rzecz biorąc – nic. Kryje się za tym coś znacznie więcej. Kielich sam w sobie jest symbolem zdrowia, a wąż symbolizuje odradzanie się, ze względu na zrzucanie starej skóry. Wąż także jest symbolem samoodradzania i długowieczności. W mitologii greckiej kielich i wąż były atrybutami bogini zdrowia Higiei.

Pentagram

pentagram-1

Powszechnie kojarzony z satanizmem, pierwotnie miał zupełnie inne znaczenie. Pitagorejscy mistycy uznawali go za symbol życia i zdrowia, coś doskonałego, znany jednak był już w czasach neolitu. Pierwsi chrześcijanie wiązali symbol z pięcioma ranami Jezusa. Również uznawany był za odzwierciedlenie sacrum i pięciu zmysłów człowieka.

Yin i yang

Yin Yang Moon

Koncepcja ma swoje korzenie w chińskiej filozofii i jest podstawą taoizmu. Zazwyczaj interpretowane są jako przeciwieństwa, a okazuje się, że nic bardziej mylnego! Podstawowe założenia świadczą o tym, że yin i yang są współzależne, podtrzymują się, nie wykluczają się, a co więcej, jedno nie jest w stanie istnieć bez drugiego.

Swastyka

Swastika

Symbol, który większości nie kojarzy się dobrze, bo z nazizmem. Hinduski symbol jednak w sanskrycie oznacza „przynoszący szczęście” i jest symbolem wielu mniej znanych kultur i religii. Przybiera wiele form i choć w Europie jest bardzo źle kojarzonym symbolem, Azjaci często stosują ją jako amulet szczęścia i pomyślności.

Uroboros

Ouroboros

Znak jest bardzo powszechny w popkulturze więc warto i jemu poświęcić chwilę. Uroboros to wąż z własnym ogonem w pysku i symbolizuje odradzanie. Symbol upodobali sobie gnostycy, którzy wierzą w niekończącą się jedność duchową i fizyczną. Koniec odpowiada początkowi, jednoczące się przeciwieństwa, czyli obieg czasu. Interpretacji jest naprawdę wiele, wszystkie jednak sprowadzają się do tego samego. Symbol często jest motywem przewodnim w twórczości muzyków, literaturze, filmach, grach i komiksach.

Może Cię zainteresować