×

Skandaliczny pomysł Władimira Putina. Tak chce upokorzyć ukraińskich jeńców?

Skandaliczny pomysł Władimira Putina na Dzień Zwycięstwa, który w Rosji przypada na 9 maja. Rosyjskie media donoszą, że prezydent chce zmusić ukraińskich jeńców wojennych do tego, by wzięli udział w paradzie. Mieliby przemaszerować przez Plac Czerwony.

Skandaliczny pomysł Władimira Putina

Zbliża się 9 maja — dzień, w którym Rosja będzie świętować Dzień Zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami. Są różne teorie na temat temat tego, jak Rosjanie uczczą to patriotyczne święto. Niektórzy uważają, że 9 maja Putin oficjalnie wypowie wojnę Ukrainie. Inni twierdzą, że dojdzie do ogłoszenia zaanektowania Doniecka i Ługańska. Eksperci podkreślają, że Rosja desperacko potrzebuje sukcesu właśnie po to, żeby móc się nim pochwalić z okazji Dnia Zwycięstwa. A że o spektakularnych sukcesach raczej nie może być mowy, rosyjscy propagandziści muszą się mocno nagimnastykować, obmyślając przebieg parady. Tym bardziej, że tegoroczne wydarzenia odbędą się w mniejszym składzie jednostek i przy mniejszej liczbie sprzętu wojskowego.

W rosyjskich mediach pojawiły się ostatnio szokujące doniesienia. Wynika z nich, że Putin ma pomysł na to, jak upokorzyć ukraińskich jeńców.

Przemaszerują przez Plac Czerwony?

Organizacja pozarządowa Gulagu.net ustaliła, że Kreml chciałby, by przez Plac Czerwony przemaszerowało ponad 500 ukraińskich jeńców. Miałoby się to odbywać „na oczach zszokowanej publiczności i w obiektywach kamer”.

Pracowników Federalnej Służby Więziennej oraz jednostki wywiadu FSB wyznaczono już do „pracy operacyjnej” z żołnierzami z Ukrainy. Celem Kremla jest pokazanie wyższości rosyjskiej armii i złamanie oporu Ukraińców.

Jeśli dojdzie do przemarszu ukraińskich jeńców, będzie to jedynie jeden z przejawów upokarzania. Anonimowy informator organizacji Gulagu.net twierdzi:

W obozach jenieckich schwytani Ukraińcy są musztrowani przez zakapturzone oddziały OSN, zmuszani do marszu, a ich wola jest systematycznie tłumiona.

Przypomnijmy: parada jeńców wojennych jest zakazana przez Konwencję Genewską i byłaby pogwałceniem wszelkich zasad. Ale czy Rosja przejmuje się zasadami…?

Ostateczną decyzję na temat przebiegu parady w Dzień Zwycięstwa poznamy 6 maja.

Fotografie:

Może Cię zainteresować