×

Sieć Tesco wycofuje się z Polski. Sklepy przejmuje nowa sieć

Sieć Tesco wycofuje się z Polski! Brytyjska grupa supermarketów ustępuje miejsca Duńczykom! W ciągu 18 miesięcy w całym kraju znikną szyldy sklepu, a zastąpią je szyldy nowej sieci. Co z pracownikami?

Sieć Tesco wycofuje się z Polski

Już w marcu sieć podjęła decyzję o sprzedaży sklepów w Tajlandii i Malezji. Teraz pojawia się kolejny sygnał, świadczący o ograniczaniu globalnych zapędów Tesco.

Jak poinformowała sieć w oficjalnym komunikacie, Tesco wycofuje się z Polski. Decyzja wynika ponoć z tego, że sieć ma silniejszą pozycję rynkową i lepsze perspektywy wzrostu w Czechach, na Węgrzech i Słowacji.

W Polsce sklepy przejmie nowa sieć. Transakcja obejmuje 301 sklepów, centra dystrybucji i główną siedzibę.

Netto przejmuje Tesco. Co z pracownikami?

Sieć Tesco w naszym kraju dawała miejsca pracy dla ok. 7 tys. ludzi. Jaka będzie ich przyszłość?

Jak wynika z oświadczenia sieci sklepów Tesco, zarówno sklepy, centra dystrybucji, jak i główną siedzibę, przejmie Salling Group, czyli sieć sklepów Netto.

Uważamy, że ta transakcja to najlepszy sposób zabezpieczenia przyszłości firmy dla naszych pracowników i klientów w Polsce

– powiedział prezes Grupy Tesco Dave Lewis.

W grę wchodzą oczywiście nie tylko zasoby ludzkie, ale i wielkie pieniądze. Całkowita wartość przedsiębiorstwa ustalona w ramach transakcji wynosi 900 mln złotych, czyli ok. 181 mln funtów, a łączne wpływy netto mają wynieść około 819 mln zł (równowartość 165 mln funtów), w gotówce. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, finalizacja transakcji ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Salling Group planuje przekształcić nabyte sklepy Tesco w Netto 3.0 w ciągu 18 miesięcy od zakończenia transakcji. Do tego czasu nadal będą działały pod szyldem Tesco.

Pozostaje jeszcze kwestia pozostałych nieruchomości Tesco w Polsce, ale i te sieć próbuje sprzedać.

Czy Netto dorówna Lidlowi?

Pierwszy sklep Netto w Polsce powstał w 1995 r. w Szczecinie. Obecnie firma ma ponad 383 sklepów i trzy magazyny dystrybucyjne, zatrudnia ponad 5 tys. osób.

Po dokonaniu transakcji z Tesco, sieć Netto będzie posiadała w Polsce 687 sklepów, czyli niemal tyle, co konkurencyjny Lidl. Sieć ma w naszym kraju obecnie 720 placówek.

Ale zarówno Netto, jak i Lidl, plasują się zdecydowanie za Biedronką. Ta ma w Polsce ponad 3 tys. sklepów.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować