×

11 rzeczy, o których dzisiejsze dzieci nie mają pojęcia. W życiu by ich nie rozpoznały

Świat jest dziś bardzo wygodny dla dzieci. Prawie wszystko jest na wyciągnięcie ręki, a komputery zastępują każdą możliwą formę spędzania wolnego czasu. Dzieci nie zdają sobie nawet sprawy, że kiedyś życie wyglądało zupełnie inaczej.

Na dowód tego prezentujemy rzeczy i zajęcia, którymi zachwycały się maluchy i młodzież jeszcze nie tak dawno temu. Ale te czasy się zmieniają… To my tak szybko się starzejemy, czy technologia tak mocno się rozwinęła?

1. Kaseta

Wciąż możesz kupować płyty w sklepach, ale i do tego powoli się odchodzi. Wszystko pod ręką jest w Internecie i nie trzeba się zbyt wysilać, aby coś kupić. Dlatego z całą pewnością nie zdziwi fakt, że nasze dzieci nie będą wiedziały, jak obsługiwać ten przedmiot sprzed lat. Ci młodzi ludzie nie mieli pojęcia, jak się do tego zabrać.

#recordcollection #record #casette #music

Post udostępniony przez Tomasz Walczak (@speed_33rpm)

2. Film do aparatu

Tak, były czasy, że nie istniały cyfrowe aparaty i tylko za pomocą analogowych można było uwiecznić daną chwilę. Kupowało się film, zakładało i nie można było nawet podejrzeć, jakie zdjęcie zostało wykonane. Na efekt trzeba było poczekać aż do wywołania. Magicznie, prawda?

#saltandpeppershakers? YES. Pretty cute. A gift from my Secret Sister. ? #filmcanisters

Post udostępniony przez erica (@lifeandtimesofericaclark)

3. Gumki

Im bardziej wymyślna i dekoracyjna, tym lepiej. Dzieci kochały zbierać gumki i aż szkoda było im ich używać, dlatego chomikowały ten gadżet, aby przy najbliższej okazji móc się nimi pochwalić przed koleżankami i kolegami.

https://www.instagram.com/p/BPsBUe3DuoQ/

4. Świat wiedzy

No kto tego nie prenumerował? Pamiętacie ten dzień, gdy jeszcze przed szkołą biegło się do kiosku, aby zakupić kolejne wydanie ukochanej gazety. A pamiętacie to przerażenie, gdy z ust ekspedientki padało: „Jeszcze nie przywieźli”? Wtedy bałeś się, że jak będziesz wracać ze szkoły, cały nakład zostanie wykupiony ;)

5. Znaczki

Hobby dla cierpliwych, których cieszyły małe sukcesy. I to uczucie, gdy przychodzili goście, a Ty z dumą wyciągałeś swój klaser i prezentowałeś całą kolekcję. Duma!

6. Karteczki

Tego nie da się zapomnieć. Segregatory nie domykały się od ozdobnych kartek ze znanymi aktorami, piosenkarzami czy postaciami z bajek. Liczyła się każda zdobycz, którą później można było wymienić na coś zupełnie nowego.

7. Gazeta z programem

Tak! Kiedyś nie było nawet telegazety i nie można było sprawdzić programu w Internecie. Dlatego ta gazeta była cenna w każdym domu. Często można było spotkać ją w toalecie… w wiadomym celu. Można wręcz powiedzieć, że to była lektura obowiązkowa!

8. Wyszukiwanie książek w bibliotece

Co robisz teraz? Dzwonisz, zamawiasz książkę i odbierasz lub zwyczajnie wpisujesz to, czego potrzebujesz w wyszukiwarkę on-line biblioteki. Kiedyś nie było tak łatwo! Wszystko ręcznie spisane według nazwiska i tytułu. Tylko w ten sposób można było coś znaleźć.

View this post on Instagram

SOLD!!!! Just the piece you have been looking for! This is a fabulous vintage library card catalog. Beautiful oak double section cabinet with 30 drawers per section and laminate top. Each section has 15 drawers above two pull-out writing shelves and 15 drawers below. And the hardware is awesome! This piece is sure to make a statement no matter its use. I have used mine for many years for my jewelry collection!! And it would be incredible used to display your shell or rock collection or put it in your craft room, it will hold tons! Buy it at www.warehouse414 or 1stdibs. #librarycardcatalog #librarycardcatalogs #librarycardcatalogue#midcentury #midcenturymodern #midcenturymodernism #midcenturymodernfurniture #industrialdesign #industrialstyle #loftstyle #warehouse414 #1stdibs

A post shared by Chris Grandmontagne (@warehouse.414) on

9. Klucz do łyżew

Tego gadżetu z całą pewnością nie znają współczesne dzieci, a w przeszłości to nieodłączny element każdego zimowego wypadu.

10. Encyklopedia

To też na pewno będzie zaskoczeniem. Dlaczego? Bo teraz, gdy chcemy na przykład sprawdzić, w którym roku urodził się prezydent jakiegokolwiek kraju, wystarczy, że wpiszemy to w Google. Kiedyś trzeba było wyszukać taką informację w Encyklopedii, ale i tak nie miało się pewności, że wszystkie dane, których szukamy, tam akurat ktoś postanowił umieścić.

11. Gra w kapsle

Prościej się nie da! A pomyśleć, że wiązało się to z taką adrenaliną i zabawą. Dzieci godzinami oddawały się tej przyjemności. Kto pamięta?!

View this post on Instagram

Skucha! #kapsle #grawkapsle #polska

A post shared by Jetek Mietek (@jetekmietek) on

Może Cię zainteresować

zamknij