×

10 zwyczajnych rzeczy, które na przestrzeni lat znacznie się zmieniły. Świat idzie do przodu

Z biegiem czasu wszystko się zmienia – ludzie się starzeją, zmienia się otaczający nas świat, a z każdym nowym dniem pojawiają się coraz to nowsze wynalazki, podczas gdy niektóre przedmioty nabywają nowych funkcji i właściwości. Ciężko uwierzyć, jak część z nich zmieniła się na przestrzeni lat.

Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, które zmieniły się nie do poznania! Postęp technologiczny sprawił, że dziś prezentują się zupełnie inaczej – są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu, a ich wygląd i funkcjonalność zmieniły się o 180 stopni!

1. Telewizja

Pierwsza masowa produkcja telewizorów ruszyła w Niemczech w 1934 roku. Były to drewniane skrzynki z małym ekranem, który wyświetlał bardzo rozmyty obraz.

Dzisiaj ciężko w to uwierzyć, gdy patrzymy na niezwykle cienkie, plazmowe telewizory, które można kupić w każdym sklepie z tego typu urządzeniami.

2. Okulary

Pierwsze okulary miały chronić nie przed słońcem, lecz przed tzw. ślepotą śnieżną. Początkowo były produkowane w całości z drewna, kości lub innego, nieprzezroczystego materiału. Wszystkie miały wąskie szparki na oczy, które umożliwiały widzenie podczas zamieci śnieżnych.

Dzisiaj okulary nie służą tylko do ochrony oczu przed Słońcem, ale przede wszystkim są elementem mody.

3. Aparat cyfrowy

Aby uchwycić piękne chwile, dzisiaj wystarczy wcisnąć jeden przycisk, a otrzymujemy wysokiej jakości zdjęcie.

Warto zaznaczyć, że pierwszy aparat cyfrowy powstał już w 1975 roku, jednak w niczym nie przypominał dzisiejszych urządzeń. Ważył 3,5 kilograma i był zasilany znacznie większymi bateriami.

4. Papier toaletowy

Papier początkowo był używany do celów sanitarnych i higienicznych w Chinach, natomiast papier toaletowy zaczął być produkowany na rynku już w roku 1857, jednak był jeszcze wtedy zupełnie inaczej pakowany.

Rolkowany papier po raz pierwszy pojawił się na rynku dopiero w 1880 roku w Wielkiej Brytanii.

5. Pralka

Pierwsza pralka została opatentowana w 1851 roku. W niczym nie przypominała dzisiejszych, nowoczesnych pralek i musiała być obsługiwana ręcznie – miała specjalną korbę.

Dzisiaj, aby pralka wyprała potrzebujemy na szczęście energii elektrycznej, a nie ogromnej siły naszych rąk.

6. Skarpety

Skarpety po raz pierwszy pojawiły się w Egipcie już w III wieku n.e.. Egipcjanie nosili skarpety razem z sandałami, stąd dziwna luka, która się w nich znajdowała.

Dzisiaj trudno jest sobie wyobrazić życie bez tego elementu garderoby.

7. Wiertła

Dzisiaj wystarczy nacisnąć przycisk i praca wykonana. Ręczne wiertarki były używane natomiast już w starożytnym Rzymie. Niewątpliwie wymagały znacznie więcej wysiłku fizycznego – wystarczy spojrzeć na powyższe zdjęcie.

8. Rolki

Pierwsze wrotki zostały wyprodukowane już w 1743 roku, jednak w niczym nie przypominały tych dzisiejszych. Każdy późniejszy model coraz bardziej zbliżał je do aktualnego wyglądu. Dzisiejsze rolki powstały dopiero w latach 70. – wszystko za sprawą hokeistów, którzy nie mieli możliwości trenowania na lodzie.

9. Kalkulator

Pierwsze kalkulatory były w stanie wykonać tylko cztery podstawowe funkcje: dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie.

Dzisiejsze kalkulatory są znacznie prostsze w obsłudze, bardziej funkcjonalne, a co najważniejsze o wiele bardziej kompaktowe.

10. Monitoring dziecka

Dzisiejsze mamy mogą być spokojne o swoje dzieci. Wszystko dzięki elektronicznej niani, która monitoruje maleństwo, a następnie przesyła obraz i dźwięk mamie. Niesamowite, prawda?

Choć ciężko w to uwierzyć, podobna metoda była stosowana już kilka wieków temu. Wystarczy spojrzeć na powyższe zdjęcie!

Może Cię zainteresować

zamknij