×

W tym roku do szkół średnich pójdzie dwa razy więcej uczniów. Lekcje mogą trwać do wieczora

Reforma oświaty w systemie edukacji przyczyniła się do tego, że w roku szkolnym 2019/2020 do szkoły średniej pójdzie dwa razy więcej uczniów. Powodem tego jest fakt, że w czerwcu bieżącego roku naukę na poziomie podstawowym zakończą zarówno uczniowie klas 3 gimnazjum (z rocznika 2003)  jak i 8 klasy szkoły podstawowej (z rocznika 2004). W sumie 727 tysięcy osób, dwa razy więcej niż zwykle. Czy szkoły są na to gotowe?

„Od ponad dwóch lat przygotowujemy się na ten trudny czas”

Taka kolej rzeczy jest ogromnym wyzwaniem dla szkół ponadpodstawowych. Dla przykładu, w Białymstoku w rekrutacji weźmie udział w sumie około 8,7 tys. uczniów – 4,2 tys. absolwentów gimnazjów i 4,5 tys. absolwentów szkół podstawowych – a więc około dwa razy więcej niż w poprzednich latach. Szkoły średnie muszą więc przygotować się na podwójną liczbę miejsc w placówkach w skład których w przypadku Białegostoku wchodzi 15 liceów, 11 techników i osiem szkół branżowych I stopnia.

Taka sytuacja jest związana z drastycznymi zmianami w oświacie, które rozpoczęły się w 2016 r. Szkoły ponadpodstawowe przyjmą w swoje progi jednocześnie absolwentów trzyletnich wygasających gimnazjów i ośmioletnich szkół podstawowych. Od ponad dwóch lat przygotowujemy się na ten trudny czas – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki

Szkoły nie mają wyjścia. Powstanie więcej klas pierwszych – w przypadku samego Białegostoku będzie ich około 300-stu. 

Dostosowanie pomieszczeń i wydłużone godziny nauki

Władze miast nie mają wątpliwości. Będzie potrzeba więcej miejsca, czasu, kadry i pieniędzy, bowiem w niektórych szkołach niezbędne będzie dostosowanie pomieszczeń, które do tej pory wykorzystywane były do celów innych niż dydaktyczne. Dodatkowe pomieszczenia to jednak nie jedyne rozwiązanie, bo jak się okazuje, w niektórych placówkach mogą zostać wydłużone godziny nauki. Wstępnie mówi się o nauce do godz. 19.00 w liceach i nauce do godz. 20.00 w przypadku szkół zawodowych.

Problemów jest oczywiście więcej

Ze względu reformę systemu edukacji w szkole podstawowej, będą dwie różne podstawy programowe – osobne dla pierwszych klas absolwentów gimnazjów i osobny dla absolwentów podstawówek.

Póki co nie ma mowy na uczęszczaniu do szkół w soboty. Rzeczywistość jednak wszystko zweryfikuje.

Może Cię zainteresować