×

W Polsce przyszła na świat dziewczynka ważąca niemal 7 kg

Rekordowy noworodek przyszedł na świat w Piekarach Śląskich. Dziewczynka waży prawie 7 kilogramów. Mama i dziecko czują się dobrze.

Rekordowy noworodek

Jak podaje RMF FM, rekordowo duże dziecko przyszło na świat w poniedziałek (3 sierpnia) w Piekarskim Centrum Medycznym w Piekarach Śląskich. Dziewczynka ma 66 centymetrów wzrostu i waży 6 kg 860 g. Otrzymała imię Maja.

Maja przyszła na świat drogą cesarskiego cięcia. Ma dwoje starszego rodzeństwa. Jak podał szpital:

Zarówno 35-letnia mama, jak i dziecko czują się dobrze.

Jak powiedział reporterce RMF FM Annie Kropaczek kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Piekarskim Centrum Medycznym, to pierwszy tak duży noworodek w tym szpitalu i jeden z największych urodzonych w Polsce.

To nie pierwszy taki przypadek

Jak to możliwe, że dziewczynka uzyskała aż tak duże wymiary? Reporterzy RMF FM zapytali o to lekarzy.

Błąd pomiaru ultrasonograficznego jest bardzo duży przy takich dużych dzieciach. Poprzednie dziecko, które pacjentka rodziła, miało ok. 5 kg., więc spodziewaliśmy się, że będzie to dziecko co najmniej 5-kilogramowe.

Jeżeli rodzice są wysocy, ważą dość dużo, to prawdopodobieństwo genetyczne większego dziecka jest o wiele większe. Duże dzieci, ale nie aż tak, zdarzają się w przypadkach patologii ciąży, ale tu nie mówimy o patologii. Mówimy o fizjologicznym przebiegu ciąży.

– mówi dr Dariusz Piecha, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Piekarskim Centrum Medycznym.

Okazuje się, że Maja to nie największy noworodek w Polsce. Rekord dalej należy do Kacpra ze Szczecina, który w momencie urodzenia ważył 7 kilogramów. Wówczas poród odbył się naturalnie. Jeśli jednak chodzi o dziewczynki, to Maja stała się liderem w tej kategorii.

Źródła: www.rmf24.pl, www.planeta.pl, wiadomosci.gazeta.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Pexels, Pixabay

Może Cię zainteresować