×

Niebezpieczne zwierzę grasuje po Polsce. Służby ostrzegają przed pumą

Tym razem to już nie żart. Puma była widziana w Polsce. Nawet policja w Pszczynie w województwie śląskim ostrzega przed dzikim zwierzęciem. Oświadczenie w sprawie wydał także Urząd Miasta. Czy puma może być niebezpieczna i zaatakować ludzi?

Dziki kot już nie tylko w Czechach

W czerwcu tego roku do Polski dotarły pogłoski o czeskiej pumie. Zwierzę wzbudziło lęk Czechów z miejscowości Kraj Wysoczyna i Żdarskie Wierchy. O jego obecności i zagrożeniu informowały nawet lokalne służby. Drapieżnik wzbudził również lęk naszych rodaków mieszkających przy granicy, ponieważ według doniesień „Radia Zet”, puma zmierzała w kierunku Polski.

Puma widziana w Polsce

Tym razem wieści o pumie płyną z Polski, a konkretnie ze Śląska. Drapieżnik był rzekomo widziany przez mieszkańców Piasku w gminie Pszczyna. Świadkowie twierdzą, że ogromnego kota widzieli w niedzielę. Według najnowszych informacji pumę widziano również przy ulicy Katowickiej.

Sprawa wydaje się poważna, ponieważ o zwierzęciu informują już nie tylko mieszkańcy, ale też Urząd Miejski w Pszczynie:

W związku z podejrzeniem, że na terenie gminy Pszczyna widziano zwierzę przypominające pumę, prosimy mieszkańców, aby zachowali ostrożność i do czasu wyjaśnienia sprawy nie udawali się do lasu i na otwarte przestrzenie

Puma w Polsce – policja sprawdza doniesienia

Doniesień o pumie w Pszczynie nie zignorowali również policjanci, którzy badają sprawę:

Na pewno jest tu kilka znaków zapytania, ale uważamy, że sprawy nie należy bagatelizować – przede wszystkim dlatego, że w lesie każdego dnia przebywa dużo ludzi, m.in. liczni grzybiarze, którzy powinni mieć świadomość potencjalnego zagrożenia

Czy zwierzę widziane w Pszczynie to sławna Puma z Czech? Tego na razie nie wiadomo. Według nieoficjalnych doniesień, z hodowli w Pszczynie uciekły dwie pumy. Jednak ani policja, ani straż miejska nie potwierdziły takich informacji.

Co robić w przypadku bliskiego spotkania z pumą?

Bez względu na to, czy niepokój mieszkańców ostatecznie okaże się prawdziwy, jeśli wybieracie się teraz do Pszczyny, to warto zachować wzmożoną ostrożność. Pumy to dzikie zwierzęta i mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Zwykle nie atakują ludzi, ale media już nie raz pisały o takich przypadkach. Najbardziej zagrożone są dzieci oraz rowerzyści i biegacze. Maluchy są w oczach pumy po prostu łatwą zdobyczą. Z kolei biegacze i rowerzyści wyglądają jakby uciekali, więc zachęcają zwierzę do pościgu.

W razie, gdybyście jednak natknęli się na to zwierzę, warto zapamiętać kilka wskazówek od ekspertów. Puma zachowuje się tak jak inne duże koty, więc przy bliskim spotkaniu warto ją po prostu zignorować.

Jeśli jest już za późno, żeby się spokojnie wycofać, pod żadnym pozorem nie wolno odwracać się i uciekać, ponieważ pumy atakują od tyłu, rzucając się na kark. Utrzymuj kontakt wzrokowy ze zwierzęciem i staraj się je odstraszyć. Postaraj się wyglądać na większego machając rękami i robiąc dużo hałasu. Można też rzucać kamieniami i wymachiwać patykami.

_________________________________
*Zdjęcia mają charakter poglądowy

Może Cię zainteresować

zamknij